obecnie
7° C
jutro
17° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    15 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    392 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    836 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1216 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    251 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    345 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    375 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Przezorny zawsze ubezpieczony.

13 marca 2020 10:33, autor: Geno

Przezorny zawsze ubezpieczony. Kilka słów o tym, dlaczego warto założyć blokadę alkoholową we własnym samochodzie

Zasada działania tych urządzeń jest całkiem prosta. Auto nie ruszy z miejsca, jeżeli najpierw osoba kierująca nie przejdzie testu trzeźwości. To rozwiązanie opcjonalne, ponadto nie każdy samochód posiada konstrukcję umożliwiającą bezproblemowy montaż takich dodatkowej skrzyneczki z elektroniką i sprzężenie jej z układem rozruchowym. Jeżeli jednak posiadany pojazd daje taką możliwość, warto z niej skorzystać. Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo własne oraz pozostałych kierowców, pieszych, rowerzystów itd.

Kiedy nikt nie zabierze kluczyków, alko-test przed uruchomieniem silnika staje się ostatnią deską ratunku

Podejmowanie rozsądnych decyzji rzadko kiedy idzie w parze z przyjemnym upojeniem alkoholowym. Poza tym poziom społecznego przyzwolenia na jazdę po spożyciu, jeżeli tylko kierowca czuje się na siłach, wciąż utrzymuje się w Polsce na niepokojąco wysokim poziomie. Wprawdzie sytuacja systematycznie się poprawia, ale w kwestii uświadomienia zagrożenia, jakie niesie ze sobą prowadzenie pojazdów po wypiciu alkoholu, wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. Specjaliści z firmy PROMIL-LAB zwracają uwagę na fakt, że blokady alkoholowe nadal traktuje się u nas jako zło konieczne. Tego rodzaju urządzenia nabywają przede wszystkim kierowcy z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów, którym sąd pozwolił ubiegać się o skrócenie kary. Przepisy dopuszczają taką możliwość, aby w szczególnie uzasadnionych przypadkach osoba winna prowadzenia pod wpływem odzyskała prawo jazdy po upływie połowy „zawieszenia”. Warunkiem koniecznym jest zamontowanie blokady alkoholowej w pojeździe, a także jazda w pełni zgodna z pozostałymi paragrafami w kodeksie drogowym.

Nie czekaj, aż spowodujesz wypadek pod wpływem. Lepiej zawczasu ograniczyć ryzyko do minimum

Recenzje pomysłów, aby potraktować prowadzenie samochodu po alkoholu jako przestępstwo, niezależnie od tego czy kierowca miał 0,2 czy 2 promile, są niezwykle rozbieżne. Z jednej strony mamy konieczność poprawienia bezpieczeństwa na naszych drogach. Natomiast przedstawiciele przeciwnego obozu sądzą, że w ten sposób stało by się zbyt restrykcyjne, zaś ewentualny obowiązek zakładania blokad alkoholowych do samochodów uważają za poważne ograniczenie wolności. Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Jednak oczekiwanie na odgórny przymus zwyczajnie nie ma sensu, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi zachowanie zdrowia i życia. Nowe generacje urządzeń typu alco-lock są niezwykle proste i intuicyjne w użyciu, a czasami przyda się dodatkowa ochrona przed własnym brakiem rozsądku. Odpowiedzialność trzeba brać bez odgórnych nakazów czy rozpatrywać ją w kategorii pokuty za dawne przewinienia.

/Artykuł partnerski

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.