obecnie
16° C
jutro
16° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    267 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    816 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1195 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    230 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    327 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    358 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    411 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Dumni z bycia Polakami uczciliśmy 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej

17 sierpnia 2020 18:51, autor: stalowawola.pl

– Spotykamy się w to wielkie święto, aby wspólnie powiedzieć, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Jesteśmy członkami tego wielkiego narodu, który nigdy, w najtrudniejszych momentach swojej historii nie poddał się, nie uległ terrorowi, nie uległ ideologii, ale zawsze niosąc w sercu wiarę, nadzieję i miłość – zwycięża – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli podczas stalowowolskich obchodów 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia na Placu Piłsudskiego zebrali się „Ci, którym jest droga Ojczyzna nasza”.

– Jesteśmy dzisiaj tutaj dlatego, że chcemy zaświadczyć o tym, że przynależymy do wspaniałego, dumnego narodu Polskiego, który zawsze zachował się jak trzeba, bo miał synów kształtowanych w domach i przez pokolenia karmionych najwspanialszymi wartościami. Jesteśmy z rodu Polaków, gdzie zawsze byliśmy wierni Bogu, Ojczyźnie i sobie samym – mówiła Janina Sagatowska Senator RP.

– Wyrażamy dzisiaj naszą ogromną wdzięczność wszystkim, którzy chwycili za bagnet i wspólnie razem pokonali sowieckiego najeźdźcę. Wszyscy wiemy, że bitwa, która 100 lat temu rozegrała się na przedpolach Warszawy zmieniła oblicze ówczesnej rzeczywistości. To nasi Bohaterowie począwszy od wielkich dowódców, poprzez dzielnych żołnierzy i ochotników dali odpór i wywalczyli pełną wolność i niezależność – mentalną i duchową. Polska nie dała zawłaszczyć swojego terytorium, ale i ducha polskiego narodu. Dlatego jesteśmy silni, dlatego istniejemy i jesteśmy krajem wolnym, niepodległym i bezpiecznym – mówił Rafał Weber, Poseł na Sejm RP i wiceminister infrastruktury.

Poseł stalowowolskiej ziemi podkreślił, że dar od Boga, którym cechuje się polski naród ma też specjalne zadanie, aby bronić w kolejnych latach, dekadach i wiekach całą Europę przed zatraceniem tożsamości i wartości, które leżą u podstaw Starego Kontynentu.

Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli przedstawił zebranym na uroczystości lekcje, jakie płyną z Bitwy Warszawskiej.

– 100 lat temu podczas nawały bolszewickiej nasi Bohaterowie dokonali rzeczy niemożliwej, która w oczach wielkich imperiów tamtego świata była skazana na porażkę. Bo jak to możliwe, że kraj, który dopiero wychodził z gruzów 123-letniej niewoli, rodził się po I wojnie światowej, który był mocno podzielony również politycznie, jak on mógł powstrzymać największą wówczas, idąca na Europę, czynną armię świata? Było to możliwe nie dzięki niespełna dwóm latom niepodległości lecz świadomym ojcom naszej niepodległości, którzy na przełomie XIX i XX wieku zaczęli pracę pozytywistyczną, zaczęli nauczać, organizować społeczność lokalną, finansową, tworzyć kulturę, wierząc, że w tych wartościach, wychowaniu, edukacji, w odbudowie myśli katolickiej będzie zwycięstwo i niepodległość naszej Ojczyzny. Ci, którzy w 1920 roku chwycili za broń byli ukształtowani przez doświadczenia wczesnych lat – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Kolejną lekcją płynącą z Bitwy Warszawskiej była jedność pomimo podziałów. – To była ta wielka mądrość ówczesnego czasu. Tylko ta jedność mogła wezwać wszystkich członków społeczeństwa do jednej wspólnej walki. Jedność, która dała to zwycięstwo – zaznaczył włodarz Stalowej Woli.

Prezydent podkreślił, że armia czerwona na swoich bagnetach niosła nie tylko śmierć, ale także rewolucję, ideologię. – Dlatego tak wielkie zadania przed nami – edukacji, kształtowania wiedzy, miłości do drugiego człowieka i Ojczyzny, kształtowania szacunku do wiary, tradycji i budowania przekonania, że możemy stanowić jedność – mówił Lucjusz Nadbereżny.

15 sierpnia w Stalowej Woli obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się w Bazylice Konkatedralnej uroczystą Mszą Świętą w intencji Wojska Polskiego i Ojczyzny, z udziałem pocztu sztandarowego Garnizonu Nisko. Po Eucharystii w uroczystej defiladzie przeszliśmy ulicami Stalowej Woli na Plac Piłsudskiego. Tam odbyły się oficjalne uroczystości wojskowe.

Następnie mogliśmy wysłuchać pięknego koncertu pieśni patriotycznych „Za tę wolność…”, który wykonał Marek Bałata z zespołem w składzie: Adam Niedzielin – keyboards i aranżacje, Tomasz Kupiec – kontrabas, Mirosław Sitkowski – perkusja, Kwartet Smyczkowy Quatrosfera: Marta Rychlik-Stanula, Beata Kwiatkowska-Pluta, Aleksandra Okarmus, Joanna Najbor.

Dodatkowo zebrani na Placu Piłsudskiego mogli podziwiać produkty wojskowe Huty Stalowa Wola, wystawę sprzętu wojskowego, czy odwiedzić stoisko informacyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Ponadto uczestnicy obchodów mieli okazję, by otrzymać książkę Dionizego Garbacza „1920. Bitwa Warszawska”, a także skosztować grochówki żołnierskiej.

O oprawę muzyczną i artystyczną zadbała Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz mażoretki z Niżańskiego Centrum Kultury.

Stalowowolskie obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. swoim patronatem objęli: Janina Sagatowska Senator RP oraz Rafał Weber Poseł na Sejm RP. Organizatorami wydarzenia byli: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli i Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Partnerami natomiast: Huta Stalowa Wola S.A. oraz Polska Grupa Zbrojeniowa, 3 Batalion Inżynieryjny, 16 Tczewski Batalion Saperów, 3 Kompania Regulacji Ruchu, 32. Batalion Lekkiej Piechoty w Nisku, Miejski Klub Strzelecki Miłośników i Kolekcjonerów Broni „UR” Stalowa Wola, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe”, Niżańskie Centrum Kultury, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Orkiestra Dęta MDK Stalowa Wola.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.