obecnie
23° C
jutro
23° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    60 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    433 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    879 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1257 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    289 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    383 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    398 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Pamiętamy o obrońcach wolnej Polski

14 grudnia 2020 20:54, autor: stalowawola.pl

13 grudnia 1981 roku wprowadzony został stan wojenny. Polacy odpowiedzieli na tę demonstrację siły władz komunistycznych i doprowadzili do upadku systemu. Swój udział w walce o wolny kraj mieli także związkowcy z Huty Stalowa Wola, którzy solidarnie strajkowali przed bramami zakładu. W niedzielę, w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Samorząd Miasta oddał hołd obrońcom wolnej Polski.

W ramach obchodów kolejnej rocznicy 13 grudnia, w Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Wcześniej przedstawiciele władz miejskich: Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej oraz Renata Knap zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli złożyli kwiaty pod krzyżem przy tzw. „Ambulatorium”. Po Eucharystii złożono także kwiaty i zapalono znicze pod tablicą błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i pomnikiem świętego Jana Pawła II.

– W imieniu Samorządu Miasta Stalowej Woli chcemy nisko się pokłonić, oddać hołd i szacunek wszystkim tym, którzy 39 lat temu w imię miłości do Ojczyzny i wiary w to, że Polska powinna być i jest niepodległym, suwerennym krajem, ponieśli tak wielką ofiarę – mówi Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

O 19.30, dla upamiętnienia tych, którzy 39 lat temu cierpieli i ginęli w wyniku represji reżimu generała Jaruzelskiego, w oknie Urzędu Miasta Stalowej Woli po raz kolejny zapłonęło „Światło Wolności”.

Akcja „Zapal Światło Wolności” jest organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a honorowym patronatem objął ją Prezydent RP Andrzej Duda. W ten sposób IPN przypomina po raz kolejny „wszystkich tych, którzy wybrali drogę oporu”. Zapalenie świecy 13 grudnia każdego roku o godzinie 19.30 stało się wyrazem sprzeciwu wobec władz reżimowych oraz gestem solidarności z ofiarami.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.