obecnie
19° C
jutro
17° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    11 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    386 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    835 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1214 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    248 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    344 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    372 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Strategiczny plan na rozwój Stalowej Woli

11 lutego 2021 08:34, autor: stalowawola.pl

Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli przedstawił plan strategicznych decyzji, mających kształtować rozwój miasta Stalowej Woli na najbliższe lata. Mieszkania, praca, rozwój – na tych trzech filarach opiera się pakiet uchwał, który zostanie poddany pod głosowanie podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej.  

– Przedstawiam strategiczne punkty dla Stalowej Woli, które nakreślą nową ścieżkę rozwoju naszego miasta. Jest to bardzo ambitny plan, ale jednocześnie bardzo realny. Jego realizacja będzie wymagać od nas dużej determinacji, pracy i odwagi – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny. 

Nowe tereny inwestycyjne 

15 lutego będzie podejmowana pierwsza, strategiczna uchwała o nowych terenach inwestycyjnych dla Stalowej Woli, dotycząca zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego terenu inwestycyjnego. Mowa o działkach znajdujących się za Hutą Stalowa Wola, które miały być przeznaczone pod tereny inwestycyjne. Plany porzucono, a działki trafiły do Skarbu Państwa. – My dzisiaj prowadzimy bardzo trudny, ale konsekwentny proces odzyskania tych terenów dla miasta Stalowej Woli. Łącznie jest to obszar ponad 146 hektarów gruntów, który będzie mógł służyć na rozwój nowych, dużych inwestycji przemysłowych – mówił Lucjusz Nadbereżny. Studium uwarunkowań będzie uchwalane dla działki o wielkości 103 hektary, która znajduje się bezpośrednio za HSW i firmą IKEA 

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Stalowej Woli 

Podczas strategicznej sesji radni miejscy podejmą też decyzję o utworzeniu w Stalowej Woli Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Przedstawiłem uchwałę o powołaniu spółki z Krajowym Zasobem Nieruchomości, która będzie odpowiedzialna operacyjnie za budowę 1250 mieszkań, będzie pozyskiwać dofinansowanie, oferować i rozliczać te mieszkania – poinformował włodarz Stalowej Woli.  

Rajcy miejscy podejmą też decyzję, która pozwoli miastu starać się o grant ze środków RFRM w wysokości 3 mln zł na start SIMUchwalenie tych punktów jest niezbędne, by przystąpić do realizacji budowy nowego osiedla w Charzewicach. Więcej na ten temat tutaj.  

Konsolidacja spółek miejskich 

Jak przyznał prezydent Nadbereżny, planowane inwestycje miejskie to wielkie wyzwanie, któremu może podołać tylko silna, wydajna i skonsolidowana struktura.  

Celem konsolidacji spółek miejskich mają być niskie opłaty komunalne świadczone na najwyższym poziomie jakościowym dla mieszkańców, innowacyjna i ekologiczna gospodarka oparta na nowoczesnych technologiach i idei Smart City, czy wzmacnianie kompetencji oraz potencjału ludzkiego w realizacji zadań komunalnych. 

Liderem konsolidacji będzie Miejski Zakład Komunalny. – To ta spółka będzie tworzyć całą architekturę działań komunalnych na terenie miasta Stalowej Woli oraz inicjować nowe inwestycje. To ta spółka będzie również odpowiadać i gwarantować, że podejmowane działania będą dawały jak najlepsze ceny, jak najtańsze usługi dla mieszkańców, jak również dla partnerów z sąsiednich miejscowości. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej najpierw zostanie wniesione aportem do Miejskiego Zakładu Komunalnego, a następnie nastąpi inkorporacja z MZK. Będzie to jedna, połączona, duża firma, która będzie współpracować razem – poinformował prezydent Lucjusz Nadbereżny. W strukturze MZK znajdzie się także Miejski Zakład Budynków, ale już jako odrębna spółka. 

– Wszystkie z tych spółek mają dobrą sytuację finansową. Nie mamy strat. Notujemy zyski. Szacunkowy zysk za 2020 rok w MZB wyniesie 500 tys. zł, PEC – 950 tys. zł, MZK – 11 mln zł – mówił włodarz miasta. 

Połączone MZK i PEC zajmą się budową ekologicznego i nowoczesnego zakładu wytwarzania energii z preRDF, który posłuży do ogrzewania miasta i zapewni ciepłą wodę. Docelowo inwestycja ta przyczyni się do całkowitej likwidacji term gazowych. Połączenie kompetencji spółek pozwoli też na uzbrojenie nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe w niezbędne przyłącza (woda, ścieki oraz ekologiczne ogrzewanie), rozwój sieci oraz odnowienie infrastruktury technicznej.  

Perspektywa dla Stalowej Woli 

Miejski Zakład Budynków w dalszym ciągu będzie realizował program budownictwa mieszkaniowego „Z perspektywą w Stalowej Woli”. W planach jest budowa trzeciego bloku przy ul. Orzeszkowej oraz budowa 6 bloków na osiedlu Leśna, gdzie mają powstać 174 mieszkania.  

Zgodnie z zaprezentowanym harmonogramem, już w kwietniu tego roku ruszy nabór lokatorów do bloku przy ulicy Orzeszkowej 9A. Wbicie pierwszej łopaty planowane jest na sierpień tego roku, a przekazanie kluczy na kwiecień 2023 roku. 

Prace na osiedlu „Leśna” planowo rozpoczną się w przyszłym roku. Teren pod zabudowę podzielony jest na dwa obszary. W „miejskim” planowana jest budowa 6 bloków ze 174 mieszkaniami łącznie. Natomiast pozostałą część bloków oraz hotel wykonają deweloperzy wyłonieni w przetargach. We wrześniu 2023 roku planuje się przekazanie kluczy pierwszym lokatorom. 

– Wszystko to o czym mówiłem, będzie się odbywać w szerokich konsultacjach społecznych, z zespołami, których to dotyczy. Liczę na to, że w dobrym klimacie, we współpracy z radnymi, zbudujemy nową jakość Stalowej Woli – dodał Lucjusz Nadbereżny. 

– Wszystkie wyzwania rozwojowe jakie przed nami postawiono zostaną wykonane w stu procentach, a to wszystko dzięki wspaniałym ludziom, z którymi mamy przyjemność współpracować – zapewnił na koniec Radosław Sagatowski prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli. 

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.