obecnie
22° C
jutro
18° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Sklep z prezentami
    496 wyświetleń
    1 odpowiedzi
  • Odzież do biegania
    43 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    412 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    860 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1241 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    268 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    367 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

30 marca 2021 08:36, autor: stalowawola.pl

– Dworzec w Rozwadowie to jedna z najważniejszych części tożsamościowych Stalowej Woli. Bardzo się cieszę, że ten symboliczny budynek odzyska swój historyczny blask. Jednocześnie zostaną mu nadane nowe funkcje dworcowe, gospodarcze, czy komercyjne – mówił podczas konferencji prasowej Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. Polskie Koleje Państwowe S.A. w obecności przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, Wojewody Podkarpackiego i samorządu miasta Stalowej Woli 29 marca 2021 roku podpisały umowę na wykonanie projektu i modernizacji zabytkowego obiektu w Rozwadowie. 

– Ta inwestycja jest bardzo mocno oczekiwana nie tylko przez podróżnych, ale też społeczeństwo RozwadowaDworzec zmieni się nie tylko zewnętrznie, ale również w środku będzie obiektem o wysokim standardzie. Będzie to dworzec komfortowy, bezpieczny, wygodny, przyjazny dla środowiska i dostępny dla niepełnosprawnych. To miejsce za chwilę będzie realnym centrum komunikacyjnym Stalowej Woli – mówił Rafał Weber, Wiceminister Infrastruktury. 

Jak podkreślił Wojciech ZabłockiDyrektor Biura Inwestycji PKP S.A. rozwadowski dworzec jest jedną z 6 inwestycji, jakie PKP prowadzi na Podkarpaciu, a zarazem jedną ze 190 w całej Polsce. – Prowadzimy największy program modernizacyjny w historii kolei – przyznał Dyrektor Zabłocki. Przebudowa dworca Stalowa Wola-Rozwadów zostanie zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.   

– Dzisiejsza uroczystość to przykład tego, że zarówno środki unijne, jak i krajowe powodują wzrost dynamiki rozwoju infrastruktury dworcowej – mówiła Joanna Sawicka, Wicewojewoda Podkarpacka. 

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że nowoczesna kolej zmieniła postrzeganie gospodarczych możliwości RozwadowaObecność węzła kolejowego w Rozwadowie pozwoliła na decyzję budowniczych COP o powstaniu Stalowej Woli. – Przywykliśmy do tego, że powstanie Stalowej Woli datujemy od 1938 roku. Trzeba przyznać jednak, że to pierwotne życie naszego miasta rozpoczęło się w roku 1887, kiedy tutaj, na tę stację wjechał pierwszy pociąg, który określił nowe znaczenie gospodarcze, handlowe i kulturalne Rozwadowa oraz całego regionu – mówił prezydent Nadbereżny. – Tak jak w tamtym czasie kolej określała nową jakość życia, tak dzisiaj również wierzymy, że zupełnie nowe spojrzenie na kolej przyczynia się do rozwoju gospodarczego kraju – dodał włodarz Stalowej Woli.  

Prezydent przypomniał, że to jeden z elementów kompleksowego planu rewitalizacji Rozwadowa. Za kilka tygodni rozpoczną się prace modernizacyjne Rynku w Rozwadowiewyremontowano już budynek Sokoła, w którym mieści się Rozwadowski Dom Kultury, budynek po sądzie rejonowym, gdzie znajduje się Galeria Malarstwa im. Alfonsa Karpińskiego, w maju dobiegnie końca przebudowa ulicy Dąbrowskiego. 

Prezydent Stalowej Woli wspomniał też wieloletnią radną Marię Rehorowską, która przez wiele lat walczyła o pamięć kolei w Rozwadowie i podziękował osobom zaangażowanym w to, by dworzec odzyskał dawną świetność: Senator Janinie Sagatowskiej, Ministrowi Rafałowi Weberowi, Wojewodzie Podkarpackiej i władzom PKP. 

Dworzec zostanie poddany kompleksowej przebudowie. Fundamenty budynku zostaną wzmocnione oraz zaizolowane. Elewacja obiektu będzie odtworzona na wzór historycznej, wymienione będą okna i drzwi. Konstrukcja dachu zostanie poddana naprawie, a jego pokrycie wymienione na nowe. Wykonane zostaną również nowe instalacje w budynku. Wszystkie prace zostaną zrealizowane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. 

Przestrzeń wewnątrz dworca będzie dostosowana do obecnych standardów podróżnych. Powstanie poczekalnia z ogólnodostępnymi toaletami i pomieszczeniami na kasy biletowe. Przygotowane zostaną również lokale przeznaczone na wynajem, a jedno z pomieszczeń zajmie Straż Ochrony Kolei. 

O przyjazdach i odjazdach pociągów informować będą elektroniczne tablice i komunikaty głosowe. Budynek zostanie też wyposażony w nowoczesne systemy, które wpłyną na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Pojawią się m.in. monitoring, system kontroli napadu i BMS (system inteligentnego zarządzania budynkiem). 

Dzięki inwestycji zmiany widoczne będą także przed budynkiem dworca. Dotychczasowa nawierzchnia zostanie wymieniona. Pojawią się też nowe elementy małej architektury w postaci ławek, koszy i stojaków na rowery. 

Dworzec zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Komunikację w obrębie obiektu ułatwi zniwelowanie dotychczasowych różnic w poziomach oraz wyznaczenie tras wolnych od przeszkód. Pojawią się m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, zastosowane zostanie także kontrastowe oznakowanie. 

Prace projektowe związane z tą inwestycją powinny zakończyć się w I połowie przyszłego roku, roboty budowlane w 2023 r. Za ich realizacje odpowiada konsorcjum firm TEXOM sp. z o.o. i AJ Profibud sp. z o.o. sp. k. Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 12,1 mln zł brutto. Zadanie będzie dofinansowane ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.