obecnie
13° C
jutro
15° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Sklep z prezentami
    490 wyświetleń
    1 odpowiedzi
  • Odzież do biegania
    38 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    408 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    854 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1234 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    263 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    362 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Najlepsi twórcy kultury 2020 roku nagrodzeni

19 maja 2021 21:23, autor: stalowawola.pl

Marta Gdula – Żukowicz, Stanisław Chudy, Mateusz Łojek, Magdalena Pamuła i Roksana Bąk z zespołem pracowni intermedialnej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli – to ci twórcy i artyści kulturalnie zabłysnęli w Stalowej Woli w ubiegłym roku najjaśniej. Za swoje zasługi 16 maja zostali uhonorowani prestiżową Nagrodą Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” w dziedzinie kultury. Uroczystość uświetnił Koncert Muzyki Filmowej pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Nagroda Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” to doroczna nagroda przyznawana wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury osobom, zespołom, animatorom, a także organizacjom mającym swoją siedzibę na terenie miasta Stalowej Woli lub działającym na jego rzecz. Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach: literatura, wydarzenie kulturalne, debiut artystyczny, szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz po raz pierwszy w kategorii kultura cyfrowa.

– Jesteście dumą Stalowej Woli, ale Wasza działalność i aktywność przekracza granice naszego miasta. To jest nasza siła, że dzielimy się tym pięknem, które u nas powstaje z innymi samorządami. Cieszę się, że na tej scenie mamy przegląd pokoleniowy, że kultura w Stalowej Woli tak pięknie się uzupełnia, od osób o tak wielkim doświadczeniu do zdolnych, młodych twórców, że potraficie współpracować i łączycie doświadczenie z nowością – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

– To Państwa działalność buduje tożsamość kulturalną naszego miasta. Państwo dostarczyli nam wiele chwil wzruszeń, radości i uśmiechów i za to serdecznie dziękujemy – dodał Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

 

W tym roku laureatami Nagrody zostali:

  1. W kategorii Literatura:

Marta Gdula – Żukowicz – autorka wierszy i prozy wspomnieniowej. Laureatka ogólnopolskich i regionalnych konkursów literackich w dziedzinie poezji oraz prozy wspomnieniowej i dzienników. W latach 2010-2014 pełniła funkcję prezesa stalowowolskiego Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”. Od 2012 roku uczestniczy również w pracach jury Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, organizowanego corocznie dla młodzieży przez Zespół Szkół w Jeżowem. Nominowana do Nagrody „Gałązka Sosny” w roku 2015 za wspomnieniową dylogię „Peregrynacje pamięci”.

Stanisław Chudy – autor książki pt. „I poszli za Polskę się bić”, od ponad 30 lat dziennikarz „Sztafety”. W 2012 roku zwyciężył w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy prasy lokalnej SGL LOCAL PRESS. Nagrodzono Go za cykl artykułów o „listach z przeszłości”, czyli zapiskach zamurowanych w 1947r. w Hucie Stalowa Wola i odnalezionych po 64 latach. Jego pionierska książka o żołnierzach „znad Wisły i Sanu” walczących pod Monte Cassino porusza nie tylko temat bitwy ale również niezwykłe losy Armii Andersa. Autor dotarł do rodzin tych żołnierzy, z dwójką rozmawiał osobiście. Dotarł do wielu unikatowych dokumentów, zdjęć i pamiątek , które zaprezentował w książce.

  1. W kategorii Debiut artystyczny:

Mateusz Łojek – raper ŁJK, twórca koncertu pn. „Dyletantyzm”, premierowo wykonanego podczas Festiwalu Tyrmanda w 2020 roku. Kompozycje ŁJK inspirowane jazzem oraz osobiste teksty korzystające z bardzo muzycznej prozy Tyrmanda, złożyły się na spektakl upamiętniający 100. rocznicę urodzin pisarza. Była to także lekcja historii pomagająca zrozumieć czasy, kiedy budowano dom kultury w Stalowej Woli oraz Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

  1. W kategorii Szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki:

Magdalena Pamuła – pianistka, znakomita nauczycielka oraz organizatorka życia muzycznego. Od 2016 roku pełni funkcję Prezesa Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz” i w ramach działalności Fundacji inicjuje i organizuje wydarzenia o charakterze muzycznym dla mieszkańców Stalowej Woli, regionu i województwa, a także o zasięgu ogólnopolskim. Pomysłodawczyni dwóch konkursów plastycznych promujących muzykę, zwłaszcza polską. Jako nauczycielka w szkołach muzycznych wykształciła wielu profesjonalnych muzyków oraz nauczycieli muzyki. Przez dwadzieścia cztery lata była dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli.

  1. W kategorii Kultura cyfrowa:

Roksana Bąk z zespołem pracowni intermedialnej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, w skład którego wchodzą Lilianna Nawrocka, Krzysztof Misiak i Mateusz Łojek – pracownia intermedialna w 2020 roku została główną sceną prezentacji wydarzeń artystycznych organizowanych przez MDK. Na żywo transmitowano m.in.: Festiwal Tyrmanda czy Festiwal „Relacje”. Jej pracownicy byli także pomysłodawcami i realizatorami autorskich prezentacji przedstawiających bogactwo kultury miasta i regionu. Legendy lasowiackie oraz unikalną architekturę Stalowej Woli poznały tysiące użytkowników mediów społecznościowych na całym świecie.

 

Uroczystość uświetnił Koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu solistów: Mileny Lange i Michała Romanowskiego oraz Warsaw Impressione Orchestra pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

Krzesimir Debski to kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny, urodzony 26 października 1953 r. w Wałbrzychu. Studiował w klasie kompozycji Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Od 1980, jako lider zespołu jazzowego String Connection, koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Uczestniczył w wielu festiwalach, między innymi w Reno, Paryżu, Berlinie, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu i Baden-Baden.

Jest laureatem I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983), Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985), nagród czytelników magazynu Jazz Forum dla Muzyka, Kompozytora i Skrzypka Roku (1983-1986). W 1985 znalazł się w ankiecie amerykańskiego pisma Down Beat wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata.

W 1986 otrzymał I nagrodę Konkursu Kompozytorskiego z okazji 25-lecia Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. W 1988 r. zdobył nagrodę Kanadyjskiej Akademii Filmowej Genie Award oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci.

W 1998 r. uzyskał w Stanach Zjednoczonych nominację do Emmy Award za muzykę do filmu Andrzeja Maleszki Maszyna Zmian. W 2000 r. otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i Mieczem. W 2001 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos w Grecji nagrodzono jego muzykę do filmu W Pustyni i w Puszczy. Muzyka do filmu Stara Baśń została wyróżniona Złotą Kaczką 2003 przez czytelników czasopisma Film. W 2005 r. otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie muzyki do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.

Krzesimir Dębski nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Od 1986 r. ograniczył działalność koncertową, poświęcając się twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną (ponad 40 premier) i eksperymentalną. W 1991 r. podjął również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje już kilkanaście tytułów, między innymi z muzyką filmową dla Sony Classical. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: José Carreras, José Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O’Connor, John Blake i Nigel Kennedy.

W latach 1995-1999 Krzesimir Dębski był członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. Był również wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wykładał na letnich kursach muzycznych między innymi w Ankarze, Darmstadt i San Diego.

Gala wręczenia Nagrody Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” była także okazją do uhonorowania Mielny Lange tytułem Ambasadora Miasta Stalowej Woli. – cytat Lange.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.