obecnie
24° C
jutro
21° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    208 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    747 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1142 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    168 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    166 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    299 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    359 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Rozwadowski „Sokół” rozłożył swoje skrzydła

19 czerwca 2021 09:54, autor: stalowawola.pl

Ponad 100-letni budynek „Sokoła” ponownie odzyskał swój blask i ma szansę na nowo stać się centrum życia artystycznego Rozwadowa. W jego gościnnym wnętrzu zagnieździł się Rozwadowski Dom Kultury „Sokół” – filia Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. 12 i 13 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie tego historycznego obiektu.

Przed „Sokołem” zebrali się przedstawiciele rządu, samorządu, osoby, które zabiegały o jego ożywienie oraz mieszkańcy miasta. Mimo, że placówka prężnie funkcjonuje już od czterech miesięcy, to otwarcie ze względu na panujące obostrzenia było możliwe dopiero teraz.

– 115 lat temu rozpoczyna się historia tego miejsca, kiedy „Sokół” tu, w Rozwadowie zaczyna inicjować działania patriotyczne, kulturalne, sportowe. Działania, które swoim zasięgiem, swoją historią i oddziaływaniem trwają do dzisiaj w kulturze i w sporcie – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Włodarz miasta przypomniał, że czas powojenny i późniejszy, trudny czas, po tym jak przestała funkcjonować elita sprawił, że przez ponad 40 lat ten budynek stał niezagospodarowany i niszczał, co budziło duże emocje wśród mieszkańców Rozwadowa. – Tak bardzo więc się cieszę, że od kilku już miesięcy pracuje tutaj fantastyczny zespół młodych, doświadczonych ludzi, którzy z młodzieżą, dziećmi i starszymi realizują nowy program artystyczny dla Rozwadowa i Stalowej Woli. Cieszę się, że od nowa to miejsce żyje i będzie kształtować piękno, którego mieszkańcy Rozwadowa tak pragną. To też początek wielkiej rewitalizacji, która się tu wkrótce zacznie – dodał prezydent Stalowej Woli.

Poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał jak bardzo długo mieszkańcy czekali, żeby ten budynek na nowo szeroko rozłożył swoje skrzydła. – Budynek „Sokoła” będzie służył jako Rozwadowski Dom Kultury młodszym, ale i starszym, tym którzy będą chcieli tutaj przebywać, animować życie gospodarcze, kulturalne i artystyczne – mówił Rafał Weber.

– Ten budynek to jest coś więcej niż obiekt. To przede wszystkim idea „Sokoła”, którą budowano dumnie ponad 100 lat temu – mówiła Ewa Draus wicemarszałek województwa podkarpackiego. Podziękowała też władzom samorządowym, które od lat zabiegały, by stworzyć nowoczesne miejsce, które będzie integrowało mieszkańców Rozwadowa, a jednocześnie wspierało młodzież w rozwijaniu swoich talentów i pasji.

Niewątpliwie wyróżniającą osobą, która od lat walczyła o przywrócenie do życia rozwadowskiego „Sokoła” jest Maria Rehorowska – wieloletnia radna Rady Miejskiej. Za upór w dążeniu co celu, wytrwałość i cierpliwość otrzymała z rąk prezydenta Lucjusza Nadbereżnego i przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Sobieraja „Stalowowolskie Serce”. Z kolei na rzecz RDK ofiarowała symbol-kapsułę pamięci w postaci orła wyszytego na szkarłatnej tkaninie, wykonanego podczas zajęć rękodzielniczych w dawnym „Sokole”. Tę niezwykłą pamiątkę Maria Rehorowska przechowywała przez lata z nadzieją, że kiedyś orzeł wróci do swego macierzystego gniazda.

– Jestem mieszkanką Rozwadowa. Trudno dzisiaj wyrazić wielką radość, przede wszystkim wdzięczność Panu Bogu, że pozwolił mi dożyć takiej chwili. Proszę państwa, ksiądz Jan Twardowski powiedział tak: „nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”. Ja wierzę, że Sokoli są tutaj między nami i witam Sokołów na tej pięknej uroczystości, która jest dla nich apelem, ale nie apelem poległych, tylko apelem życia, apelem podziękowania od nas, którzy tutaj jesteśmy. Przywołuję na ten piękny apel tych Sokołów, którzy budowali w wielkim trudzie ten budynek, przywołuję tych, którzy później, w 1936 roku umieszczali na jego szczycie sokoła, który jest symbolem ciężkiej, wytrwałej pracy, bo tylko z takiej są owoce. Przywołuję tych, którzy u samego zarodka budowania tego budynku wmurowali w węgle budynku Matkę Bożą. Kochani Sokoli, przybywajcie, bo czeka na was grono rozwadowian, stalowowolan. Przybywajcie, bo czeka piękny budynek, który przecież budowaliście w wielkim trudzie – mówiła Maria Rehorowska.

Po wystąpieniach obiekt został poświęcony, a następnie zorganizowano przemarsz uczestników w towarzystwie Orkiestry Dętej MDK oraz Zespołu Mażoretek „Różanki” RDK „Sokół” do Kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie. Tam odprawiona została Msza Święta, a po niej, na scenie plenerowej za świątynią odbył się występ zespołów artystycznych RDK „Sokół” oraz przedstawienie muzyczne „Rozwadowski kram z piosenkami” w wykonaniu Chóru Kameralnego Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli i solistów.

Następnego dnia natomiast odbyło się spotkanie wspomnieniowe z udziałem potomków sokolich rodzin i osób związanych z obiektem. Uroczystość otwarcia „Sokoła” była też okazją do wręczenia tytułu Ambasadora Stalowej Woli panu Januszowi Paluchowi.

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Stalowej Woli wzniesiony został ze składek społecznych w 1906 roku. Od momentu powstania stanowił centrum życia kulturalnego miasta, pełnił rolę domu kultury. Tu było miejsce dla każdego. Po wielu latach wrócił do pełnienia swych funkcji.

Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego to miejsce zostało na nowo stworzone, dając narzędzia rozwoju społecznego i kulturalnego. Obiekt wyremontowano za 2,7 mln zł przy dofinansowaniu zewnętrznym w wysokości 1,8 mln zł.

W wyremontowanym „Sokole” na parterze znajduje się sala widowiskowa z mobilnymi krzesłami, biura/garderoby oraz pomieszczenia techniczne i toalety. Na pierwszym piętrze: sala muzyczna z dźwiękoszczelnymi drzwiami i sala teatralna. Na balkonie/antresoli natomiast stanowisko multimedialne wyposażone w stoły mikserskie. Na strychu galeria z gablotami na miejsce upamiętnienia historycznego aspektu „Sokoła” z miejscem na sprzęt multimedialny pod wyświetlanie obrazów z historii „Sokoła” i Rozwadowa.

W nowej przybudówce znajduje się przestrzeń na salonik sąsiedzki, czyli miejsce spotkań dla mieszkańców czy stowarzyszeń. Na pierwszym piętrze sala fitness, bawialnia dla dzieci, sala relaksu lub nauki. Na dziedzińcu ogródek do wykorzystania w sezonie letnim.

Obecnie rozwadowski „Sokół” pod swoje skrzydła zaprosił dzieci w wieku 7 – 15 lat, które mogą rozwijać swój talent z rytmiki, śpiewu, nauki gry na instrumentach oraz tańca. Jest też dzienny dom pobytu seniora, nad którym czuwa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. RDK zarządza Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

 

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.