obecnie
24° C
jutro
23° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    184 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    718 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1113 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    140 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    142 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    175 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    332 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Dumni z historii Polski i oręża polskiego uczciliśmy rocznicę Bitw...

17 sierpnia 2021 08:18, autor: stalowawola.pl

– Wyrażam wdzięczność, że możemy się spotkać w 101. rocznicę wielkiego zwycięstwa Polski, wielkiej wiktorii warszawskiej z 1920 roku, jako społeczność miasta Stalowej Woli, jako ludzie ukształtowani przez ziemię, która w sposób szczególny utożsamia się z ideą niepodległego, niezależnego, wolnego Państwa – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli podczas stalowowolskich obchodów Święta Wojska Polskiego. 15 sierpnia na Placu Piłsudskiego zebrali się Ci, którzy są dumni z polskiego oręża i historii.

Obchody rozpoczęły się wyjątkowo Biegiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Parku Miejskim. Następnie w Bazylice Konkatedralnej odbyła się Msza Święta dziękczynna w 60-lecie kapłaństwa J.E. Ks. Bpa Edwarda Frankowskiego oraz w intencji Ojczyzny. Podczas Eucharystii delegacja władz rządowych i samorządowych złożyła życzenia i kwiaty Jubilatowi z okazji okrągłej rocznicy kapłaństwa i przypadających w tym dniu urodzin biskupa Frankowskiego.

– Pragniemy wyrazić Bogu wszechmogącemu podziękowanie za 60 lat pięknego życia w kapłaństwie, pociągającego innych do miłości, pokazującego jak odważnie i pięknie być sługą Jezusa Chrystusa. Pragniemy wyrazić wdzięczność, że Stalowa Wola, jako miasto, które miało się stać po wojnie przykładem tego, że Boga nie ma, dzięki Twojej odważnej posłudze stało się miastem, o którym św. Jan Paweł II mógł powiedzieć „Stalowa Wola Bogiem silna” – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Po Mszy św. przedstawiciele władz oraz służb mundurowych złożyli kwiaty pod pomnikami pamięci. Następnie defilada z udziałem Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego Garnizonu Nisko oraz Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury i Zespołu Mażoretek “Różanki” z RDK “Sokół” i PSP Nr 9 przeszła ulicami Stalowej Woli na Plac Piłsudskiego, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości wojskowe.

– Jestem dumny z tego, że jestem członkiem narodu, dokonującego rzeczy niesamowitych, które zmieniły historię świata. Bo to Polska postawiła tamę zarazie bolszewickiej. Dzisiaj, jako synowie tego narodu, jesteśmy zobowiązani do pamiętania o tym, że niepodległość, jaką odzyskaliśmy w 1918 roku, łatwo było utracić. Pamiętajmy, że o wolność trzeba zabiegać każdego dnia, wolność trzeba budować w każdej pracy, w każdym działaniu. Dziś kierujemy uwagę na polskiego żołnierza, który przez wszystkie pokolenia niósł chwałę oręża polskiego, zawierzając się Bogu i Ojczyźnie. Niech to święto nas jednoczy, aby Polska była silna umiejętnością spotkania ponad podziałami – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Na Placu Piłsudskiego mieszkańcy mogli podziwiać występy mażoretek z Zespołu Mażoretek “Różanki” z RDK “Sokół” i PSP Nr 9, a także zobaczyć prezentację sprzętu wojskowego produkowanego w HSW S.A., wystawę sprzętu Garnizonu Nisko oraz stanowisko promocyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień. Na stalowowolskich błoniach stanęło także wspólne stanowisko KPP w Stalowe Woli i stalowowolskiego Sanepidu promujące akcje Bezpieczne wakacje i Szczepimy się.

Wieczorem na Stalowowolskich Błoniach nad Sanem natomiast odbył się wyjątkowy koncert „Stalowa Wola Jednego Serca” w wykonaniu Solistów, Orkiestry i Chóru Jednego Serca Jednego Ducha. Widowisko prowadził Jan Budziaszek, a dyrygował Hubert Kowalski. Kierownikiem muzycznym był natomiast Marcin Pospieszalski.

Organizatorami obchodów 15 sierpnia byli: J.E. Bp. Krzysztof Nitkiewicz Biskup Sandomierski oraz Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, a także Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Fundacja Jednego Serca Jednego Ducha, Fundacja Wolność i Demokracja. Sponsorem strategicznym wydarzenia był Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., a partnerami strategicznymi: Fundacja LOTOS, Huta Stalowa Wola S.A. i Polska Grupa Zbrojeniowa. Partnerami byli także: Telewizja Trwam, Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, Nadleśnictwo Rozwadów i Centrum Handlowe VIVO!. Obchody swoim patronatem objęli: Senator RP Janina Sagatowska i Poseł na Sejm RP Rafał Weber.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.