obecnie
16° C
jutro
21° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    153 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    698 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1090 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    114 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    116 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    148 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    310 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Jubileuszowa odsłona Narodowego Czytania już 4 września

26 sierpnia 2021 08:24, autor: MBP

Akcja Narodowe Czytanie odbędzie się już 4 września o godzinie 17.00, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli. Tegoroczna, dziesiąta edycja przebiegnie już z udziałem publiczności. Lekturą będzie „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Wybrane sceny z poszczególnych aktów utworu usłyszymy w interpretacji mieszkańców naszego miasta, którzy zgłosili chęć udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Każdy chętny w dniu wydarzenia będzie mógł poprosić o wbicie okolicznościowego stempla, który dotarł do naszej książnicy wprost z kancelarii Prezydenta RP, jako symboliczną pamiątkę w swoim egzemplarzu lektury. Ponadto, biblioteka przygotowała również charakterystyczne przypinki upamiętniające obecność na uroczystości.
Tegoroczne Narodowe Czytanie zostanie również wzbogacone o muzyczną oprawę. Gościem specjalnym będzie Magdalena Pamuła - prezes Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz”, pianistka, która zaprezentuje dwa utwory muzyczne Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena.
Z kolei w holu biblioteki będzie można obejrzeć zaś wystawę o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej. Odnajdzie się tu każdy miłośnik literatury.
„Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej jest uważana za jedno z największych osiągnięć twórczych pisarki. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji.
Dzieło weszło do żelaznego repertuaru polskich teatrów. Wznawiano go wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiło też sukcesy za granicą.
Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku. „Moralność Pani Dulskiej” cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Nic więc dziwnego, że wybór tytułu wiązał się z licznym odzewem chętnych do publicznego czytania.
Narodowe Czytanie zapoczątkował Prezydent RP w 2012 roku wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych odsłon czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, w 2019 roku polskie nowele, a w ubiegłym roku „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Z powodu obostrzeń sanitarnych, ubiegłoroczna edycja odbyła się online, dlatego tym bardziej ważny jest fakt powrotu do wydarzenia na żywo, z udziałem widowni.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.