obecnie
14° C
jutro
17° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    19 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    394 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    839 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1218 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    252 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    346 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    376 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

7 września 2021 14:02, autor: stalowawola.pl

Od 2 do 4 września Stalowa Wola gościła norweskich partnerów. Wizyta miała na celu wypracowanie koncepcji warsztatów fotograficznych, jako elementu strategii rozwoju dziedzictwa lokalnego oraz ustalenie zakresu współpracy i koordynacji działań pomiędzy realizatorami dwóch projektów: MDK w Stalowej Woli ze stowarzyszeniem INTBAU Norway oraz Miastem Stalowa Wola z Politechniką Warszawską.  

Podczas pierwszego spotkania Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli przedstawił zebranym strategię rozwoju Stalowej Woli z uwzględnieniem roli dziedzictwa kulturowego. – Mówiąc o strategii na przyszłość dla Stalowej Woli, niech mi będzie wolno pokazać najpierw przeszłość dlatego, że trudno zrozumieć naszą misję i nasz cel na przyszłość, jeżeli nie przyjrzymy się naszej historii. Stalowa Wola bowiem powstała jako miasto specjalnie zaprojektowane w sposób nadzwyczajny, jak na czasy XX wieku. Całe miasto, zakłady przemysłowe zostały od początku zaprojektowane w celu realizacji strategicznego projektu gospodarczego. Naszym DNA jest więc przemysł – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.  

Prezydent zauważył też, że historia naszego miasta sprawiła, że przyjeżdżali tutaj mieszkańcy z całej Polski, co utrudniało zawiązanie więzi społecznych. – To fenomen kultury miał kluczowe znaczenie do tego, że zjednoczyliśmy się jako społeczeństwo. Obok fundamentu jakim był przemysł, to kultura kształtowała nasze miasto. Miejski Dom Kultury dla nas jest takim bijącym sercem kultury Stalowej Woli, ale również całego regionu. MDK przez całe pokolenia kształtował naszą tożsamość nie tylko kulturalną, ale zawsze to było miejsce ważnych wydarzeń o charakterze społecznym i politycznym – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny. 

Prezydent podkreślił, że środki norweskie dają nam szansę, by jeszcze bardziej wzmocnić możliwości oddziaływania tego miejsca na rozwój kultury. – Mamy pełną świadomość, że Stalowa Wola nie będzie miastem pełnym, rozwijającym się, jeśli oprócz dużych nakładów w rozwój przemysłu czy infrastruktury, nie będziemy inwestować w kulturę. Mamy wyjątkowe miejsce do pracy jakim jest budynek MDK. Największy fenomen jednak to są ludzie, którzy od lat tworzyli to miasto i kulturę w nim. Stalowa Wola zawsze miała wielkie szczęście do ludzi, którzy tutaj przyjeżdżali i swoimi talentami, swoim zaangażowaniem odmieniali to miasto – zaznaczył prezydent Stalowej Woli.  

Włodarz miasta dodał, że mieszkańcy Stalowej Woli wciąż udowadniają niezwykłą, silną wolę dla zmian, dla rozwoju i kształtowania piękna wokół nas. – Życzę, aby praca najbliższych dni ze wspaniałym zespołem sprawiła, że Państwo również w sercu będziecie mieć Stalową Wolę – zwrócił się do ekspertów z Norwegii Lucjusz Nadbereżny.  

Do Stalowej Woli przybyło trzech przedstawicieli INBAU Norway: Olav Bjerve, Justyna Krotyńska, Arne Soedal. Poza tym w spotkaniach udział brali: Karolina Thel z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Monika Masłoń z Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Tomasz Jeleński z Politechniki Krakowskiej, reprezentujący także INTBAU Poland, Michał Purski z Politechniki Warszawskiej, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Stalowej Woli i Miejskiego Domu Kultury.  

Podczas trzech dni spotkań, zaprezentowana została m.in. działalność MDK, ale także plany na przyszłość, a także metodologia i dotychczasowe działania przedstawicieli INBAU Norway. Zdefiniowano też oczekiwania partnerów wobec udziału w projekcie, określono wspólną wizję zakładanych produktów i efektów współpracy, oraz wypracowano strategię zaangażowania społeczności lokalnej w projekt.  

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.