obecnie
10° C
jutro
15° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    7 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    643 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1051 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    71 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    78 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    114 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    264 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Agnieszka Peszt z LO w Jeżowem nagrodzona na „Rytmach nieskończoności”

28 kwietnia 2016 10:30, autor: Geno
II nagrodę w kategorii prozy poetyckiej otrzymała w X Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Rytmy nieskończoności” w Warszawie tegoroczna maturzystka Liceum Ogólnokształcącego w Jeżowem – Agnieszka Peszt. Sukces jeżowskiej uczennicy to kontynuacja pięknej tradycji tej szkoły ponadgimnazjalnej z powiatu niżańskiego, która odniosła mniejsze lub większe sukcesy w dziewięciu edycjach tego renomowanego konkursu dla twórców szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Laureatka nagrody z jeżowskiego liceum i jej opiekun, polonista Ryszard Mścisz, mieli to szczęście, że tym razem mogli się udać na finał „Rytmów nieskończoności” wraz ze Starostą Niżańskim Robertem Bednarzem, który w drugim dniu wziął udział w imprezie finałowej. Obecność Starosty, któremu wszak podlega Zespół Szkół w Jeżowem, i gratulacje od niego sprawiły, że radość Agnieszki Peszt związana z sukcesem była jeszcze większa.

Organizowany przez L LO im. Ruy Barbosy – a w wymiarze indywidualnym przez wyjątkową polonistkę tej szkoły Katarzynę Walentynowicz – Przegląd nie tylko dorobił się pięknej tradycji, ale wciąż się rozwija i zaskakuje kolejnymi przedsięwzięciami towarzyszącymi mu. Po raz pierwszy w historii stały się „Rytmy nieskończoności” imprezą dwudniową. W dużej mierze stało się to za sprawą pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Wokalno-Muzycznego „Nutka z kropką” pod patronatem Zbigniewa Łapińskiego. Podobnie, jak co roku, odbyły się tego dnia warsztaty poetyckie prowadzone przez przewodniczącego jury o. Wacława Oszajcę, którego wydatnie wspierała redaktorka „Głosu Nauczycielskiego”, poetka i jurorka zarazem: Maria Aulich.

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia i wielkim wydarzeniem twórczym stał się spektakl – musical „Diabelska Rozgrywka, czyli Agent Dołu”. Wyreżyserowany przez Katarzynę Walentynowicz musical to absolutnie autorski, debiutancki spektakl. Libretto do niego napisał Marcin Wolski... niemal 20 lat temu, a wspaniałą muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.

W drugim dniu „Rytmów nieskończoności” miały miejsce uroczystości finałowe, w ramach których wystąpili laureaci konkursu „Nutka z kropką”. Można było posłuchać kilku piosenek z musicalu „Diabelska Rozgrywka, czyli Agent Dołu”, a przede wszystkim ujawnieni i nagrodzeni zostali laureaci poszczególnych kategorii Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej, zdobywcy wyróżnień i nagród głównych.

Za zwycięzców jury pod przewodnictwem o. Wacława Oszajcy uznało w kategorii poezji Mikołaja Kantorowskiego z III LO w Rzeszowie, zaś w kategorii prozy poetyckiej Marzenę Wójcik z II LO w Opolu. W konkursie na interpretację plastyczną wiersza Jacka Kaczmarskiego, któremu przewodniczyła profesor malarstwa Joanna Stasiak, za najlepszą uznano Kingę Richter z LO nr 2 w Opolu.

Wśród jurorów konkursów literackich, którym przewodniczył o. Wacław Oszajca, znaleźli się między innymi kompozytor i pianista Zbigniew Łapiński, poeta, dziennikarz i satyryk Marcin Wolski, poetka i dziennikarska „Głosu Nauczycielskiego” Maria Aulich, wydawca z Wydawnictwa Bellona Ewa Cieślak, producentka TVN Anna Słomczyńska oraz organizatorka „Rytmów nieskończoności”, polonistka z L LO im. Ruy Barbosy a także autorka dwóch książek biograficznych Katarzyna Walentynowicz.

Bardzo cenną nagrodą dla wszystkich laureatów było zamieszczenie ich dzieła w pokonkursowym tomiku „Przechadzka z Orfeuszem”, przygotowanym przez uczniów L LO im. Ruy Barbosy pod okiem Katarzyny Walentynowicz.

Pojawiło się w nim także nagrodzone opowiadanie Agnieszki Peszt z klasy III LO w Jeżowem pt. „Vallerie – prawda serca”. Szkoła ponadgimnazjalna w Jeżowem znalazła się w niewielkim gronie najlepszych szkół w Polsce, które miały laureatów w większości edycji konkursowych.


/Powiat Nisko
Ryszard Mścisz

Fot. Archiwum ZS Jeżowe, Małgorzata Tryfon

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.