obecnie
15° C
jutro
19° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    29 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    403 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    849 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1229 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    260 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    355 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    379 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Prezydent Stalowej Woli gościem audycji popularno – naukowej Polsk...

9 lutego 2022 09:15, autor: stalowawola.pl

Centralny Okręg Przemysłowy był tematem audycji popularno – naukowej „Eureka”, emitowanej na antenie Polskiego Radia 24. Audycja realizowana była w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 85-lecia powstania COP-u. Gośćmi anteny Polskiego Radia byli prof. Marian Marek Drozdowski i prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

5 lutego 1937 roku, wicepremier polskiego rządu Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie koncepcję budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. – Bez idei COP-u nie mielibyśmy dzisiejszego Rzeszowa, Dębicy, Mielca i przede wszystkim Stalowej Woli – mówił podczas audycji prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN.

Eugeniusz Kwiatkowski będąc jeszcze szefem kombinatu przemysłu azotowego w Mościcach, poznał dramat sytuacji Galicji. – To znaczy olbrzymie przeludnienie i bezrobocie. Zdał sobie sprawę, że budowa COP-u to nie jest tylko obronność kraju, ale też rozwiązanie kluczowego zagadnienia dotyczącego opóźnień cywilizacyjnych, a przede wszystkim podniesienia standardów życia chłopstwa polskiego – dodał prof. Drozdowski.

Na pytanie o Stalową Wolę, która była symbolem tempa budowy COP-u i nazwana jego perłą, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny odpowiedział. – Myślę, że jest to najpiękniejszy przykład tego, że Polska może, że Polacy potrafią. Źródłem tego wielkiego sukcesu na tamten czas jest bez wątpienia patriotyzm, który wydobywał się z pragnienia posiadania własnego niepodległego, niezależnego państwa oraz z jasnej strategii budowanego państwa. Najlepszym jego przykładem był Eugeniusz Kwiatkowski, który zanim to wielkie dzieło przełożył na realizację, wcześniej, w swoich opracowaniach stawiał bardzo wyraźne tezy programowe, jakim krajem musi być Polska, aby zyskać swoją niezależność, niepodległość i dobrobyt.    

Rozmowa z prezydentem Stalowej Woli o spuściźnie COP i o planach upamiętnienia tej wielkiej idei dostępna jest poniżej:

Centralny Okręg Przemysłowy. „To nie była tylko obronność kraju” (polskieradio.pl)

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.