obecnie
16° C
jutro
21° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    54 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    426 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    873 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1253 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    281 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    379 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    390 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Nowa przestrzeń miejska – PARK ZIMNEJ WODY już w Stalowej Woli

12 lipca 2022 15:16, autor: stalowawola.pl

Już w najbliższy piątek 15 lipca Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli oraz Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej zapraszają na otwarcie nowej miejskiej przestrzeni Parku Zimnej Wody, zlokalizowanej pomiędzy ulicą Przestrzenną a ulicą Czarnieckiego (wjazd od Hali Tenisowej).

Strefa Sportu

Na mieszkańców miasta czeka mnóstwo atrakcji. Oficjalne otwarcie parku przewidziane na godz.16.00 poprzedzi 4 kilometrowy bieg „Zimna woda na start”o godz.15.50 (start przy wejściu obok stacji Orlen). W programie otwarcia ponadto zajęcia dietetyczne, pokaz i warsztaty BMX na pumptracku oraz jazdy na rolkach, zumba, zajęcia fitness, szkółka jazdy na deskorolce. Wieczorem dyskoteka z DJ Sławek. Można będzie również pokosztować zdrowych flisackich potraw.

Strefa odpoczynku

Tutaj w dniu otwarcia odbędą się ciekawe spotkania z klimatyczną muzyką na żywo, warsztaty lepienia z gliny, tworzenia historycznych wianków.

To tylko niektóre propozycje na piątkowe popołudnie. Szczegóły na plakacie. Warto przyjść całymi rodzinami by podziwiać to nowe, urocze miejsce w Stalowej Woli.

PARK ZIMNEJ WODY

Nowa przestrzeń miejska dedykowana jest mieszkańcom, pragnącym odpoczynku i rekreacji oraz amatorom sportu. Nieodkryte, historyczne miejsce pomiędzy ulicami Przestrzenną i Czarnieckiego nosiło nazwę Zapadlisko Zimnej Wody. To tam niegdyś biegło główne koryto Sanu, a dziś, po wycofaniu się rzeki, znajduje się starorzecze z siedliskiem wierzbowo-topolowym.

Wykorzystując ogromny potencjał tego obszaru, po uzyskaniu dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowiono stworzyć tu Park Zimnej Wody, nowe miejsce dla mieszkańców służące rekreacji, wypoczynkowi i uprawianiu sportów. Park Zimnej Wody pełni dwie funkcje: pierwszą rekreacyjną, od strony skateparku, gdzie istnieją już pewne elementy infrastruktury wykorzystywane przez mieszkańców, drugą – do ul. Czarnieckiego, nieodkrytą i dziką. W takim klimacie te tereny zostały utrzymane po rewitalizacji. W sportowej strefie pojawił się pumptruck o długości blisko 200 m. Okala go  ponad 300-metrowy tor rolkarski. Wykonano tu również nowe nasadzenia. Na skarpie przy skateparku powstała widownia z tarasowanym ogrodem róż polskich sprowadzonych z terenów Gór Świętokrzyskich i Gór Pieprzowych.

Z kolei w druga część parku posiada unikalne siedlisko wierzbowo-topolowe, które znajdowało się w naturalnym zagłębieniu starorzecza Sanu. Dbając o retencję wody powstały w tym miejscu dwa urokliwe stawy z ponad półkilometrową, naturalną ścieżką. Ciekawymi elementami architektury są dwa pomosty nad jednym ze stawów i mostek nad drugim. Postawione zostały ławeczki i kosze na śmieci, a teren został oświetlony i objęty monitoringiem wizyjnym.

Dwie strefy parku łączy ścieżka rowerowa i asfaltowa biegnąca na długości 1 kilometra od ulicy Staszica, aż do ulicy Czarnieckiego. Jest ona elementem utworzenia ekologicznego ringu biegowo-rowerowego wokół Stalowej Woli.

W ramach projektu nasadzono 106 dużych drzew, takich jak wierzby, dęby, czereśnie oraz blisko 17 tysięcy krzewów i ponad 12 tysięcy bylin.

Koszt realizacji tego projektu wyniósł około 5,2 mln zł, z czego 85% (4,4 mln zł) to dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Możesz decydować o nowej infrastrukturze rowerowej w mieście wypełniając ANKIETĘ

Rower w Stalowej Woli jest jednym z najpopularniejszych środków transportu i rekreacji. Prosimy o wypełnienie ankiety, której wyniki pomogą w uzyskaniu oceny dotychczasowej infrastruktury rowerowej oraz dostarczą informacji dla przygotowujących projekty jej rozwoju. Ankieta została opracowana przez zespół „Bajklandia”, który działa przy Miejskim Domu Kultury i organizuje wydarzenia rowerowe, w tym masy krytyczne, których celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczną jazdę oraz popularyzacja prawa o ruchu drogowym.

Link do ankiety

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfHD8PTjiMyIG5J0971FwKGi2FYphGY69Ems0hSvoqx6lKzGA/viewform

 

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.