obecnie
16° C
jutro
21° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    54 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    426 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    873 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1253 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    281 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    379 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    390 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

SK nexilis – światowy lider elektromobilności startuje w Stalowej Woli

12 lipca 2022 15:16, autor: stalowawola.pl

Przełomowa karta historii miasta  

To historyczna chwila w życiu gospodarczym Stalowej Woli. Na terenach nowopowstałej strefy gospodarczej SPI Euro – Park Stalowa Wola doszło do oficjalnego wbicia łopaty pod budowę drugiej po Malezji, największej na świecie, w pełni ekologicznej fabryki folii miedzianej do baterii aut elektrycznych. Inwestorem jest spółka SK nexilis z koreańskiej grupy SK.
W uroczystości brali udział Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, przedstawiciele rządu w osobach ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra infrastruktury Rafała Webera, Ambasadora Republiki Korei w Polsce, władz firmy SK GROUP, samorządowców oraz przedstawicieli władz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i Agencji Rozwoju Przemysłu. Gości witał prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.  

– To dla nas wielki zaszczyt i wielka przyjemność, że w roku jubileuszowym 85- lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, a więc wielkiej, śmiałej wizji gospodarczej Eugeniusza Kwiatkowskiego, tutaj, w Stalowej Woli na nowo dzieje się historia wyznaczająca przyszłość, wskazująca Stalową Wolę jako miasto, które dzięki tej wielkiej inwestycji SK Nexilis, będzie brało udział w globalnym wyścigu, zmiany trendów gospodarczych jako lider ochrony środowiska, lider nowoczesnych technologii. To dla nas wielkie wyróżnienie, ale jednocześnie wielka szansa, która została nam przedstawiona przez globalny koncern światowego lidera, jakim jest SK. Chciałbym na ręce pana prezesa SKC, prezesa SK Nexilis bardzo serdecznie podziękować za tą wielką szansę i zapewnić, że Stalowa Wola, miasto ludzi o wyjątkowym charakterze, miasto ludzi pracowitych, miasto ludzi uczciwych, miasto ludzi pielęgnujących ważne wartości, będzie miejscem, które da sukces wspólny dla Stalowej Woli, dla Polski, ale również dla korporacji SK. – mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. 

Do zgromadzonych list napisał Prezydent RP Andrzej Duda. Został on odczytany przez jego Szefa Gabinetu Ministra Pawła Szrota. W czasie bezpośredniej relacji Prezydent Polski Andrzej Duda gratulował tak ważnej dla regionu inwestycji, szczególnie w roku jubileuszowym 85 -lecia COP i podkreślił, że niespełna rok po podpisaniu ustawy, w wyniku której powstał obszar specjalnej strefy inwestycyjnej w Stalowej Woli rozpoczyna się budowa supernowoczesnej fabryki firmy SK nexilis – jednego z liderów elektromobilności na świecie. 

SK nexilis, to nie tylko lider elektromobilności, to także jeden największych inwestorów
w Polsce. Inwestycja w Stalowej Woli, szacowana w pierwszym etapie na 3 miliardy zł, wpisuje się w strategiczny program rozwoju gospodarki kraju, co podkreślali przedstawiciele rządu.  

Konkurencja była duża, propozycje ulokowania tej fabryki w innych krajach europejskich były bardzo atrakcyjne – podkreślał minister Jacek Sasin. Cieszymy się, że Stalowa Wola i Polska dołącza do tych strategicznych miejsc, gdzie Państwo zdecydowaliście się inwestować – mówił podczas ceremonii.  

Z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił ogromną rolę prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego w procesie pozyskiwania inwestorów, także
w staraniach nad otwarciem komunikacyjnym miasta, co ma ogromne znaczenie dla biznesu. – Nisko i Stalowa Wola, to miejsce które niebawem zostanie połączone z Zachodem Europy nową drogą o charakterze autostradowym, trasą S74 – zapowiedział. 

Strona koreańska – ważny partner gospodarczy  

Także strona koreańska z ambasadorem Republiki Korei w Polsce oraz władzami SK Group podkreślała, że Stalowa Wola to miasto o dużym potencjale, przygotowane pod inwestycje
z rozwiniętą infrastrukturą. Szef SK nexsilis, zapewnił, że fabryka ruszy w połowie 2024 roku. Aby tak się stało dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi i wbicia pierwszej łopaty pod budowę zakładu.  

– Miasto Stalowa Wola wraz z województwem podkarpackim wspierało nas w uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń w bardzo krótkim czasie. Także zaoferowało kreatywny program pomocy publicznej i obiecało rozbudowę kluczowej infrastruktury. Stąd decyzja
o umieszczeniu naszej bazy produkcyjnej była oczywista i racjonalna – mówił Woncheol Park szef SKC CEO. 

Z kolei Jaehong YI z SKNX CEO mówił, że SK nexilis jest liderem w sektorze produkującym folie miedziane, firmą o światowym potencjale technologicznym, produkującą najcieńsze, najdłuższe i najszersze folie.    

SK nexilis – lider elektromobilności  

W pierwszym etapie inwestycji powstanie zakład produkujący folię miedzianą w liczbie 50 tysięcy ton rocznie, które będą dostarczane klientom w całej Europie. Wszystko z zachowaniem ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności. Folia miedziana to jeden z podzespołów niezbędnych do produkcji baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Jest to więc przyszłość i wyjście naprzeciw zmianom dokonywanym w Europie, jeśli chodzi o przeobrażenia na rynku motoryzacyjnym. Elektromobilność to kluczowy cel, do którego zmierza UE. Stalowa Wola ma szansę uczestniczyć w tym procesie jako ważny i liczący się ośrodek przemysłowy.  

Budowa fabryki w Stalowej Woli to największa inwestycja typu „greenfield” jaka miała miejsce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W jej ulokowaniu ogromny wkład i udział miały Agencja Rozwoju Przemysłu SA oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.  

Rozpoczęcie budowy fabryki SK nexilis wpisuje się w uczczenie 85-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego i zbiegło się z drugim historycznym wydarzeniem – otwarciem Muzeum COP. 

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.