obecnie
-1° C
jutro
3° C
djkubus
Czy uważasz, że w Stalowej Woli jest problem smogu?


Ostatnio na forum

 • O pogardzie dla buraków, w...
  4577 wyświetleń
  9 odpowiedzi
 • Czy są potrzebne miejskie ...
  5514 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Klasy mundurowe w Stalowej...
  7033 wyświetleń
  18 odpowiedzi
 • Internet.
  6687 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Prezent dla dziewczyny
  3841 wyświetleń
  13 odpowiedzi
 • Pracownia Tortów Artystycz...
  4607 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Windows 7 czy 8. Proszę o ...
  7646 wyświetleń
  14 odpowiedzi
Przejdź do forum

Adaptacja poddasza

6 czerwca 2016 15:59, autor: Geno
Przystosowanie poddasza, czy też strychu do potrzeb mieszkalnych może przynieść wymierne korzyści. Przede wszystkim inwestor zyska dodatkową powierzchnię mieszkalną, a poza tym lepiej ocieploną przestrzeń pod dachem.


Na adaptację poddasza decyduje się coraz więcej osób. Nie tylko z oczywistych powodów mieszkaniowych, ale również w związku ze zmniejszonymi stratami energii cieplnej.


Przemyślenia na temat zagospodarowania poddasza najlepiej zacząć od spisania oczekiwań inwestora. Tutaj pojawia się również lista z zakresem obowiązków. Konieczne jest sporządzenie kosztorysu.


Ważną kwestią jest wysokość poddasza, która musi wynosić min. 2- 2,5 m. Istotne jest również, czy na poddaszu będą tylko pokoje, czy również łazienka lub kuchnia. Wówczas konieczne będzie doprowadzenie kolejnych mediów. Adaptację poddasza najlepiej przygotować z architektem, który wszystkie elementy naniesie na projekt domu - pozwoli to ograniczyć koszty inwestycji i uniknąć błędów podczas adaptacji strychu.


Inwestor musi również podjąć decyzję, czy pozostawia starą podłogę, czy kładzie nową nawierzchnię.


Konieczna jest także konsultacja z dekarzem, który obejrzy dokładnie dach i sprawdzi, czy wskazana jest jego naprawa, czy jedynie wymiana pojedynczych części dachu. Nieodzowny jest przegląd instalacji elektrycznej i sprawdzenie, czy podłączenie dodatkowych punktów nie spowoduje przeciążenia.

Z przemyślaną koncepcją, spisanym zakresem oraz kosztorysem prac, inwestor udaje się do urzędu gminy lub miasta. Konieczne są bowiem określone pozwolenia.

Procedury urzędowe


Każdy remont musi zostać przeprowadzony w zgodzie z przepisami. Warto pamiętać, że istnieją również określone lokalne przepisy. Przede wszystkim potrzebna jest zgoda właściciela budynku lub wspólnoty, czy spółdzielni w przypadku domu wielorodzinnego.

Jest to zgoda na zmianę sposobu użytkowania poddasza lub zgoda na zaplanowane prace remontowe.

Pozwolenie na budowę konieczne jest gdy modyfikacji zostanie poddana konstrukcja dachu i instalacja okien połaciowych.


Przed rozpoczęciem prac konieczne jest uzyskanie w urzędzie gminy warunków przebudowy lub dostosowanie się do obowiązującego dla danego budynku planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym krokiem jest sporządzenie projektu architektoniczno- budowlanego i dołączenie do niego innych wymaganych przez urząd gminy zezwoleń oraz uzgodnień.


Komplet dokumentów składa się w siedzibie starostwa powiatowego, które ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli urząd nie ma zastrzeżeń, to już po miesiącu można rozpocząć prace budowlane.


Po zakończeniu prac inwestor uzyskuje pozwolenie na użytkowanie oraz zgłasza zmianę w ewidencji gruntów i lokali. Jeśli poddasze jest częścią starego lokalu, konieczne jest dodanie wpisu do istniejącej księgi wieczystej lub założenie nowej jeśli poddasze jest odrębną całością.

Przebieg prac

Początek prac wiąże się z przebudową konstrukcji dachu lub też jej wzmocnieniem. To także czas na przedłużenie pionów instalacyjnych, naprawy podłóg, czy też montaż okien dachowych.

Kolejnym etapem jest wybór właściwych materiałów oraz grubości izolacji do ocieplenia i zabezpieczenia dachu, skosów, sufitu, czy ścian. Zwłaszcza, że straty ciepła, które ucieka przez dach mogą osiągnąć 30% całkowitych strat ciepła w domu jednorodzinnym.

Warto zatem ułożyć na dachu 35 cm wełny mineralnej w dwóch warstwach. Na ścianach izolacja wykonana na bazie wełny mineralnej powinna wynosić 25 cm.

Kolejne działania obejmują stawianie ścian działowych, dalsze rozprowadzenie instalacji, wykończenie ścian, skosów oraz sufitów i ułożenie posadzek. Końcowym etapem jest wystrój wnętrza i jego umeblowanie, co również wymaga sporo inwencji, zwłaszcza w przypadku skosów.

Komentarze czytelników (33)