obecnie
13° C
jutro
21° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    155 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    701 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1092 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    116 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    119 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    152 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    312 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Rekordowe dofinansowanie – komunikacyjna rewolucja

20 marca 2024 15:46, autor: stalowawola.pl

W dniu wczorajszym zostały opublikowane rozstrzygnięcia konkursu, który był prowadzony w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła wykaz zadań, w którym nasz wspólny program uzyskał olbrzymie dofinansowanie. To jedno z największych dofinansowań, jakie miasto Stalowa Wola wspólnie z gminami ościennymi otrzymało w historii. Cała wartość wspólnego projektu gmin Stalowa Wola, Zaleszany i Pysznica, to olbrzymia kwota 93,2 milionów złotych, ale co istotne kwota dofinansowania to ponad 67 milionów złotych – tą radosną dla naszego miasta i sąsiednich gmin informacją rozpoczął konferencję prasową w dniu 20 marca 2024 roku Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. W spotkaniu wzięli także udział Łukasz Bajgierowicz wójt gminy Pysznica oraz Paweł Gardy wójt gminy Zaleszany.  

Otrzymane dofinansowanie pozwoli w przeciągu kilkunastu najbliższych miesięcy zreorganizować transport publiczny w Stalowej Woli, który przejdzie niespotykaną wcześniej rewolucję. Trzy filary, na których będzie opierać się ta komunikacyjna rewolucja, to zakup nowych, dużych, przegubowych autobusów elektrycznych, darmowa komunikacja miejska dla mieszkańców Stalowej Woli od 1 września 2024 roku oraz powstanie nowej zajezdni autobusów miejskich MZK wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie strefy przemysłowej. Zmiany, które nastąpią dzięki tej historycznej dotacji uwolnią dużą przestrzeń pod budownictwo mieszkaniowe w centrum miasta, bez konieczności wycinki nawet jednego drzewa. W całym projekcie uwzględniona została także budowa nowych pętli autobusowych, ścieżek rowerowych, chodników, a także wnioskowane przez Mieszkańców dwa nowe przystanki autobusowe przy Al. Jana Pawła II. 

Koszt zmian komunikacyjnych, które dokonają się w gminach Pysznica i Zaleszany, to odpowiednio 6 975 000 zł i 5 924 970 zł. Dzięki tym środkom oraz wkładom własnym gmin nastąpi poprawa infrastruktury komunikacyjnej wraz z powstaniem nowych przystanków, chodników, ścieżek rowerowych, czy chociażby coraz bardziej popularnych parkingów P&R (park&ride). 

– Ten projekt otwiera nam zupełnie nowy horyzont spojrzenia na komunikację publiczną i na dokonanie fundamentalnych zmian na rzecz łatwości dostępu i komfortu Mieszkańców Stalowej Woli. Chciałbym podkreślić, że wszyscy ci, którzy rozsiewają plotki o tym, że Stalowa Wola w tym momencie traci jakiekolwiek szanse na nowe dofinansowania, że nie będzie współpracy z nowym rządem, bardzo mijają się z prawdą. Kwota ponad 67 milionów złotych nowego dofinansowania pokazuje, że z każdym rządem i z każdym ministrem, dla dobra Mieszkańców Stalowej Woli i całego regionu będziemy współpracować. W sprawach Stalowej Woli nas nic nie dzieli, a łączy siła, determinacja, pomysł na kolejne nowe środki, które chcemy dla naszego miasta w pełni wykorzystać – zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny, który podziękował za przychylność Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz. 

Dotacja została przyznana w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027, P. III. Zrównoważona mobilność miejska, Dz. 3.1. Zrównoważona mobilność miejska prowadzonym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Komunikacyjna rewolucja w Stalowej Woli nabiera już rozpędu.   

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.