obecnie
3° C
jutro
6° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Sprzątanie po zmarłych
    22 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    36 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    80 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    230 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    582 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1542 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    590 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Święto Plonów w Powiecie Niżańskim – Ulanów 2016

23 sierpnia 2016 22:00, autor: powiat-nisko.pl
W niedzielę 21 sierpnia 2016 r. w Ulanowie odbyły się, zorganizowane po raz XVII w ogóle, a po raz pierwszy w Gminie Ulanów, Dożynki Powiatu Niżańskiego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w Kościele Parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie, podczas której modlono się w intencji rolników, dziękując za tegoroczne zbiory. Po Mszy św. barwny korowód dożynkowy, na czele którego maszerowała Kapela Flisacka a następnie poczty sztandarowe z gmin Powiatu Niżańskiego, grupy wieńcowe, Starościna i Starosta Dożynek, władze samorządowe na czele ze Starostą Niżańskim Robertem Bednarzem i Burmistrzem Gminy i Miasta Ulanów Stanisławem Garbaczem, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Powiatu, przemaszerował na miejsce obchodów Święta Plonów – Obiekt Rekreacyjno-Sportowy „Błękitny San” – Stadion MKS RETMAN w Ulanowie.

Starosta Niżański w swoim przemówieniu, po przywitaniu przybyłych gości, podkreślił jak ważna i odpowiedzialna jest praca rolników, wyraził uznanie i podziękował za całoroczny trud na roli. Głos zabrali również Senator RP Janina Sagatowska, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Janusz Nawrocki.

Następnie Starostowie Dożynek Lucyna Żuraw i Stanisław Oleksak przekazali tradycyjnie bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów, gospodarzom święta – Staroście Niżańskiemu Robertowi Bednarzowi oraz Burmistrzowi Gminy i Miasta Ulanów Stanisławowi Garbaczowi. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie się chlebem, z którym do dożynkowych gości zwrócili się m. in. Starosta Niżański, Wicestarosta Adam Mach, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Niżańskiego, zaproszeni goście oraz Starostowie Dożynek. Starostami tegorocznych Dożynek byli ludzie niezwykle przywiązani do ziemi, szanujący tradycje i obyczaje polskiej wsi.

Starościna – Pani Lucyna Żuraw z Dąbrowicy, prowadzi gospodarstwo rodzinne na 16 hektarach ziemi (6 ha własnych i 10 ha dzierżawa). Uprawia 2 ha żyta, 1 ha owsa, 1,3 ha pszenżyta, a reszta areału przeznaczona jest na uprawę zielonek na paszę dla bydła. W gospodarstwie hodowane jest 6 krów mlecznych i dwie jałówki. W ubiegłym roku oddała do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Stalowej Woli 23 tys. litrów mleka. Park maszynowy to kombajn, prasa zwijająca, kostkująca, 2 traktory, rozrzutnik obornika, kosiarka, 4,5-tonowa przyczepa, przewracarka, glebogryzarka, rozdrabniacz do zielonek. Gospodarstwo pozyskuje dopłaty obszarowe, korzystało z programów unijnych i świadczy usługi dla rolnictwa.

Starosta – Stanisław Oleksak z Kurzyny, gospodaruje na 32 ha ziemi (19 ha własnej i 13 ha dzierżawionej). Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła. Obecnie jest to 17 krów mlecznych, 5 sztuk bydła mięsnego (opasów) i 9 cieląt. Współpracuje z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Stalowej Woli. W 2015 roku oddał 87 tys. litrów mleka. Uprawia głównie mieszanki zbożowe na paszę dla zwierząt, pszenicę, użytki zielone. Park maszynowy stanowią cztery ciągniki, wóz paszowy, beczka asenizacyjna, rozrzutnik obornika, kombajn, przyczepa zbierająca, przyczepa belująca, przyczepa 8 ton, kosiarka dyskowa, pługi, siewnik, agregat uprawowy, schładzarka do mleka 550 l, dojarka. Gospodarstwo korzysta z dopłat obszarowych i dwa razy korzystało z dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, pozyskując na modernizację ok. 530 tys. zł.

Ważnym punktem programu Dożynek było wyróżnienie najlepszych rolników z gmin Powiatu Niżańskiego, wręczenie dyplomów i nagród najlepszym uczniom z poszczególnych gmin Powiatu oraz podziękowań za zaangażowanie w promocję i popularyzację kultury regionu, które otrzymali pracownicy gminnych i miejskich domów, i centrów kultury.

Dożynki obfitowały w liczne konkursy, m. in. Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy oraz Konkurs Kulinarny Produktów Tradycyjnych w kategorii „Potrawa gotowana” i „Nalewka”. Rozegrane i rozstrzygnięte zostały również konkursy zręcznościowe – „Cięcia drewna” i „Mielenie w żarnach”.

Delegacje z wszystkich gmin (stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich), przez cały czas trwania Dożynek, oferowały, w namiotach wystawienniczych, degustację produktów regionalnych. W części artystycznej zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i soliści reprezentujący poszczególne gminy Powiatu.

Przed licznie zebraną publicznością swój występ dali kolejno artyści, w przedziale wiekowym od kilku do kilkudziesięciu lat. I tak, zespół akordeonowy „ANSAMBL” reprezentował Gminę Harasiuki. Kapela Ludowa „Jeżowianie” zapoznała uczestników Dożynek z folklorem jeżowskich „Lasowiaków”. Grupa Wokalna, działająca przy GOK
w Krzeszowie, swoim występem zaraziła publiczność dobrą energią. Program artystyczny Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem udowodnił, że Wikliniarstwo to nie tylko wyplatanie koszy, ale także – poprzez modę – świetny sposób na łączenie tradycji z nowoczesnością. Kapela Flisacka z Ulanowa zaprezentowała utwory o tematyce flisackiej, w rytmach oberków, polek, walczyków i krakowiaków. Chór Ulanowski ubogacił swoimi występami rozpoczęcie Dożynek. Folklorystyczno-widowiskowy układ zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, reprezentujący Gminę i Miasto Nisko. Zarówno młodzież z najstarszej grupy, jak i młodsi, i najmłodsi, członkowie Zespołu, dostarczyli wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Młodzi tancerze zaprezentowali bogaty program, który doskonale wpasował się w założenia organizatorów Dożynek. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i nagrodzony został mocnym aplauzem. Po wspaniałym koncercie Zespołu Janki z Jarocina, który również zachwycił uczestników imprezy, swój koncert dał zespół ENEY, który był Gwiazdą Wieczoru tegorocznych Dożynek.

Dożynki Powiatu Niżańskiego swoją obecnością zaszczycili Senator RP Janina Sagatowska, Posłowie na Sejm RP Mieczysław Miazga i Jerzy Paul, Burmistrzowie i Wójtowie oraz Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych Powiatu Niżańskiego, Radni Rady Powiatu Niżańskiego i Radni Rady Miejskiej w Ulanowie oraz kierownicy jednostek, służb, inspekcji i straży.

Patronat honorowy nad Dożynkami Powiatu Niżańskiego – Ulanów 2016 objął Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl oraz Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.