obecnie
1° C
jutro
10° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Sprzątanie po zmarłych
    3 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    25 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    75 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    226 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    576 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1537 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    588 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Powiatowe Ćwiczenia Zgrywające Obrony Cywilnej Powiatu Niżańskiego

2 grudnia 2016 16:00, autor: powiat-nisko.pl
W dniu 25 listopada 2016 r. w godz. od 7.00 do 17.00 odbyły się Powiatowe Ćwiczenia Zgrywające Obrony Cywilnej Powiatu Niżańskiego pt. „Realizacja zadań związanych z ochroną ludności”.

W ćwiczeniach tych uczestniczyli pracownicy Starostwa Powiatowego w Nisku i wytypowane do ćwiczeń: Gmina Jarocin i Gmina Ulanów oraz jednostki i organizacje (współdziałające) odpowiedzialne za zabezpieczenie, usuwanie skutków, oraz bezpieczeństwo i niesienie pomocy poszkodowanej ludności.

Działania koordynacyjne w akcji ratowniczej, w epizodach mających miejsce na terenie dwóch gmin, prowadził jako Szef Powiatowego Zespołu Kierowania Obroną Cywilną, Szef Obrony Cywilnej Powiatu – Starosta Niżański Robert Bednarz, który również sprawował nadzór nad przebiegiem ćwiczeń.

Jako cele szkoleniowe w ćwiczeniu przyjęto:

  • wypracowanie procedur działania organów administracji publicznej w strefie zagrożeń i bezpośrednich działań w sytuacji wystąpienia konfliktu zbrojnego,
  • wypracowanie i podjęcie decyzji w zakresie prowadzenia akcji ratunkowych, analiza konsekwencji (skutków akcji ratunkowych),
  • sprawdzenie stopnia przygotowania i wykorzystania formacji obrony cywilnej podczas wspierania profesjonalnych służb w prowadzeniu akcji ratunkowych,
  • pogłębienie i utrwalenie umiejętności działania zespołowego na rzecz skutecznego kierowania podległymi komórkami i jednostkami organizacyjnymi w sytuacji zagrożenia terrorystycznego,
  • sprawdzenie sprawności systemu alarmowego na terenie ćwiczących gmin powiatu niżańskiego.
Ćwiczenia składały się z dwóch części, z części teoretycznej i części praktycznej.

W części teoretycznej, od dnia 12 października 2016 r. do dnia 24 listopada 2016 r., opracowano i uzgodniono dokumentację do ćwiczeń. W dniu 25 listopada 2016 r. na godzinę 7.00 osiągnięto gotowość do działania przez zespoły ćwiczące oraz Formację Obrony Cywilnej (FOC).



W części praktycznej uaktywniono wcześniej powołany Powiatowy Zespół Kierowania Obroną Cywilną, rozwinięto system wykrywania i alarmowania ludności oraz przekazywane były praktyczne komunikaty ćwiczebne do dwóch epizodów praktycznych.

25 listopada 2016 r. o godz. 8.30, głośną próbą syren alarmowych, rozpoczęto ćwiczenia praktyczne.

Epizody praktyczne przeprowadzone były w dwóch gminach powiatu niżańskiego:

  • w Gminie Ulanów – tematem praktycznego ćwiczenia były działania ratownicze p.powodziowe (zalanie zabudowań gospodarczych w sołectwie Kępa Rudnicka, wskutek katastrofalnego wzrostu stanu wody w rzece San, spowodowanego rozszczelnieniem zapory wodnej w Solinie – działania sabotażowe grup dywersyjnych wroga).
    Działaniom ratowniczym przewodził Gminny Zespół Kierowania Obroną Cywilną, kierowany przez Szefa OC Gminy UlanówBurmistrza Gminy i Miasta Ulanów Stanisława Garbacza. Omówiono sposoby prowadzenia akcji ewakuacji ludności, ilość sił i środków będących w posiadaniu Szefa OC Gminy Ulanów oraz potrzeby na rzecz prowadzenia akcji ratowniczej. Pokazu działania sił ratowniczych dokonywały zastępy OSP z terenu gminy Ulanów, organizacje i podmioty współpracujące, KP PSP w Nisku oraz Ośrodek Szkolenia KW PSP w Nisku, którego instruktor/wykładowca w fachowy sposób pokazał budowanie zapór p.powodziowych z worków z piaskiem i rękawów p.powodziowych.


  • w Gminie Jarocin – tematem praktycznego działania były działania ratownicze związane z wybuchem cysterny przewożącej Toksyczne Środki Przemysłowe (TŚP), (aktu sabotażu dokonała grupa dywersyjna wroga). W wyniku uwolnienia się TŚP skażony został teren i zapalił się las. Działaniom przewodniczył Gminny Zespół Kierowania Obroną Cywilną, pod kierownictwem Szefa OC Gminy JarocinWójta Gminy Jarocin Zbigniewa Walczaka. W działaniach ratowniczych brały udział zastępy OSP z tereny gminy Jarocin, KP PSP w Nisku (aplikacyjnie omówiono działania profesjonalnych służb ratowniczych – ratownictwo chemiczne oraz działania Policji w ujęciu grupy sabotażowej). Powiatowy Ośrodek Analizy Danych i Alarmowania (POADA) wyznaczył rejon zagrożenia i strefę ostrzegania ludności.


Ćwiczenia prowadzone były w czasie rzeczywistym, tzn. zachowane zostały procedury powiadamiania, co pozwoliło obserwatorom właściwie ocenić proces związany z zabezpieczeniem p.powodziowym, informacją o zagrożeniu dla ludności, wyznaczeniu rejonów zagrożenia i ostrzegania.

Do zabezpieczenia działań ratowniczych z strony Powiatu zabezpieczono sprzęt i środki, jakimi dysponuje Szef OC Powiatu.

Przedstawiciel Ośrodka Szkolenia KP PSP w Nisku zademonstrował skutki reakcji palącego się tłuszczu z wodą oraz działanie skroplonego tlenu w procesie podtrzymywania palenia.



W podsumowaniu Starosta podziękował serdecznie wszystkim uczestnikom ćwiczenia za zaangażowanie, w szczególności wskazał na profesjonalizm ochotniczych i zawodowych sił ratowniczych.

<<GALERIA ZDJĘĆ>>


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.