obecnie
9° C
jutro
17° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    13 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    651 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1055 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    76 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    83 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    117 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    266 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

35 lat po Stanie Wojennym. Pamiętamy!

5 grudnia 2016 10:00, autor: stalowawola.pl
Stan wojenny to był zatrważający okres, kiedy władze komunistyczne pokazały swoją siłę. Polacy nie pogodzili się jednak z tym i doprowadzili do upadku systemu. Swój udział mieli także związkowcy z Huty Stalowa Wola, którzy strajkowali przed bramami zakładu. Wydarzenia sprzed 35 lat budzą największe emocje wśród naocznych świadków. Dla młodych tamten 13 grudnia, to po prostu historyczna data, jak inne. Tegoroczne obchody w Stalowej Woli mają na celu przybliżenie młodzieży wypadków tamtych dni.

Pierwsze uroczystości odbędą się już 11 grudnia w niedzielę. O godzinie 15.00 w Domu Katechetycznym przy Bazylice Konkatedralnej Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli będzie można obejrzeć wystawę „A jutro jest nieznane… Podziemna Solidarność w Stalowej Woli w latach 1982-1989”. Dwie godziny później w Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert dedykowany ludziom Solidarności, którzy swoim życiem dali świadectwo miłości do Ojczyzny. Będzie to Requiem Gabriela Faure w wykonaniu Krakowskiej Młodej Filharmonii, połączonych chórów Sanktuarium Jana Pawła II i Zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Tomasza Chmiela oraz solistów Katarzyny Oleś-Blacha i Marcina Wolaka.

Następnego dnia działacze podziemnej Solidarności spotkają się z uczniami gimnazjów stalowowolskich, a o godzinie 18.00 w Kinie Wrzos odbędzie się projekcja filmu „13-go była niedziela” (realizator Dionizy Garbacz, produkcja TVK Stella).

W główny dzień uroczystości, czyli 13 grudnia, na mieszkańców czeka szereg atrakcji. O godzinie 11.00 młodzież sprawdzi swoją wiedzę o podziemnej Solidarności w Stalowej Woli podczas interaktywnego konkursu „Solidarność i młodzież” (sala widowiskowa Spółdzielczego Domu Kultury). Oficjalne obchody odbędą się po południu przed bramą nr 3 Huty Stalowa Wola. Tam o godzinie 16.00 zebrani obejrzą Inscenizację historyczną Strajku i wydarzeń sprzed 35 lat.

– Bardzo powoli wkracza zwarty oddział milicji złożony z funkcjonariuszy w pełnym bojowym umundurowaniu z pałami i tarczami i ich dowódca. Za nimi jedzie nysa z otwartym włazem, z którego wychylony funkcjonariusz przez megafon zwraca się do protestujących nawołując do ich rozejścia i aby ludzie nie dali się imperialistycznej propagandzie zachodu. W stronę milicji lecą kamienie. Milicja odpowiada petardami i jedną świecą dymną. Kordon milicji przesuwa się do przodu według pojedynczych rozkazów. Z tłumu protestujących wyrywa się 4 osoby które kopią w tarcze i szarpią za nie. W pewnym momencie kiedy pada komenda „do ataku”, milicjanci wjeżdżają w tłum pałując strajkujących. Ludzie się rozbiegają – zdradza fragment fabuły inscenizacji Krystian Fila, autor scenariusza. – Inscenizacja będzie się składać z czterech scen. Pokażemy zwykłe życie, dywersję, strajk i jego pacyfikację. Całość potrwa około godziny. Do inscenizacji użyjemy pojazdów z tamtego okresu, m.in. Nysy milicyjnej i Fiata milicyjnego. Wystąpią funkcjonariusze z tarczami, ORMO, UB i zwykli cywile – tłumaczy.

Po uroczystościach pod Krzyżem przy bramie ruszy już tradycyjnie ulicami Stalowej Woli Marsz Milczenia. Ostatnim punktem dnia będzie Msza św. o godzinie 18.30 koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. Bpa Edwarda Frankowskiego w Bazylice Konkatedralnej i spotkanie z piosenkami Stanu Wojennego przy gitarze i wspólnym śpiewie (godz. 20.00, sala szklana – Dom Parafialny przy Bazylice Konkatedralnej).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Szczegółowy plan obchodów 35. Rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego:

11 grudnia 2016 (niedziela)

15.00 – wystawa „A jutro jest nieznane… Podziemna Solidarność w Stalowej Woli w latach 1982-1989” (Dom Katechetyczny przy Bazylice Konkatedralnej Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli)

17.00 – koncert dedykowany ludziom Solidarności, którzy swoim zżyciem dali świadectwo miłości do Ojczyzny – Requiem Gabriela Faure w wykonaniu Krakowskiej Młodej Filharmonii, połączonych chórów Sanktuarium Jana Pawła II i Zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Tomasza Chmiela oraz solistów Katarzyny Oleś-Blacha i Marcina Wolaka (Miejski Dom Kultury)

12 grudnia 2016 (poniedziałek)

Spotkania działaczy podziemnej Solidarności z uczniami gimnazjów stalowowolskich

18.00 – Film „13-go była niedziela”, realizator Dionizy Garbacz, produkcja TVK Stella (Kino Wrzos)

13 grudnia 2016 (wtorek)

11.00 – interaktywny konkurs wiedzy o podziemnej Solidarności w Stalowej Woli – „Solidarność i młodzież” (Sala widowiskowa Spółdzielczego Domu Kultury)

16.00 – Inscenizacja historyczna Strajku i wydarzeń sprzed 35 lat (brama nr 3 Huty Stalowa Wola)

17.15 – oficjalne uroczystości (Krzyż obok bramy nr 3 Huty Stalowa Wola)

17.40 – Marsz Milczenia ulicami Stalowej Woli

18.30 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. Bpa Edwarda Frankowskiego (Bazylika Konkatedralna w Stalowej Woli)

20.00 – Spotkanie z piosenkami Stanu Wojennego przy gitarze i wspólnym śpiewie (sala szklana – Dom Parafialny przy Bazylice Konkatedralnej)

plakat-stan-wojenny


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.