obecnie
10° C
jutro
3° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Sprzątanie po zmarłych
    24 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    38 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    84 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    233 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    585 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1545 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    592 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

271 rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki. Podróż historyczna na Białoruś

11 lutego 2017 21:28, autor: zomo
W dniach 2 – 5 lutego 2017 r. delegacja ZSP Nr 2 i Powiatu Stalowowolskiego: Longina Ordon, Anna Nowak, Iwona Szewc, Monika Fil, radny Dariusz Bańka, Hubert Bańka i pułkownik Marian Herok – odbyła podróż historyczną dla uczczenia 271. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie na Białorusi. Organizatorem wyjazdu był dr Leszek Marek Krześniak – prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Warszawie.

W polskiej delegacji znaleźli się przedstawiciele szkół kościuszkowskich: z Długosiodła na czele z p. dyrektor Urszulą Kmoch, z Cyganki na czele z p. dyrektor Małgorzatą Wachowicz oraz wójtem gminy Dębie Wielkie – Krzysztofem Kalinowskim. Polskie środowiska kościuszkowskie reprezentowali, m. in. członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego z Połańca z prezesem Radosławem Matusiewiczem oraz członkowie Towarzystwa Naukowo – Kulturalnego z Garwolina. Najważniejsza część podróży historycznej miała miejsce 4 lutego w Mereczowszczyźnie, gdzie urodził się patron naszej szkoły. Tego dnia przed dworkiem Kościuszków zebrali się ludzie z różnych stron świata oraz przedstawiciele ambasad Stanów Zjednoczonych, Rosji, Ukrainy, Polski i władz białoruskich, by oddać pokłon Obywatelowi Świata, jak w tym międzynarodowym towarzystwie określany jest Tadeusz Kościuszko. Była to okazja do spotkania naukowców, artystów i pasjonatów tradycji kościuszkowskiej oraz wzruszonych uroczystością mieszkańców Białorusi.

Podróż historyczna wiodła przez tereny i miejscowości związane z bogactwem kulturowym i dziedzictwem narodowym Białorusi i Polski. W Siechnowiczach odwiedziliśmy Muzeum Tadeusza Kościuszki – dawny majątek rodowy Kościuszków. W Berezie Kartuskiej – ruiny Miejsca Odosobnienia. W Mińsku – Narodową Galerię Sztuki i Stołeczną Bibliotekę. W Mołodecznie – szkołę muzyczną, gdzie odbył się koncert muzyki poważnej. W Zalesiu – pałac Ogińskich, Muzeum Michała Kleofasa Ogińskiego – kompozytora, m. in. poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” oraz wyjątkowe miejsce – kamień „Cieniom Kościuszki” – pierwsze upamiętnienie śmierci Naczelnika. W dawnym Kosowie Poleskim – kościół Św. Trójcy, w którym został ochrzczony Kościuszko, a także cerkiew i polski cmentarz, gdzie zostali pochowani rodzice jednej z uczestniczek naszej podróży. Opowiedziane losy tych Polaków były niezwykłą lekcją historii. W Pińsku zwiedziliśmy Pałac Butrymowiczów. W Worocewiczach – Muzeum Napoleona Ordy – wybitnego malarza, pianisty, kompozytora i wieloletniego dyrektora Opery w Paryżu. W Bezdzieżu – Muzeum Fartuszka – rekonstrukcja historyczna – jak to ze lnem było. W Brześciu przygotowano nam iście królewskie przyjęcie z artystami białoruskimi w ich oryginalnej kawiarni artystycznej.

Kolejny wyjazd delegacji na białoruskie uroczystości kościuszkowskie był relacjonowany przez Polskie Radio, a materiał filmowy zostanie wyemitowany przez TVP Polonia. Szkoła podarowała już wiele pamiątek dla Muzeum Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie, a wśród międzynarodowych środowisk kościuszkowskich posiada opinie szkoły wiodącej prym w pielęgnowaniu pamięci o niezwykłym Obywatelu Świata, jakim jest Tadeusz Kościuszko. Udział w międzynarodowych uroczystościach stał się także świetną okazją do promocji pracy szkoły oraz Powiatu Stalowowolskiego. Radny naszego Powiatu p. Dariusz Bańka w wielu z odwiedzanych miejsc przekazał na pamiątkę publikacje promujące Powiat Stalowowolski. Wśród uczestników podróży i uroczystości widać było wielki entuzjazm związany z Rokiem Kościuszkowskim i okazją do przywrócenia w tych okolicznościach właściwego wizerunku Kościuszki, nieskażonego klimatem PRL – u.
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.