obecnie
6° C
jutro
9° C
Ostatnio na forum

 • Uwaga! Oszustka z miejsco...
  13407 wyświetleń
  65 odpowiedzi
 • Dni Stalowej Woli 2017
  2304 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • O wolność od pornografii.
  401 wyświetleń
  17 odpowiedzi
 • Prezent dla Dziewczyny.
  1539 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Januszek, etatowy wąchacz ...
  3030 wyświetleń
  20 odpowiedzi
 • maybelline podkład hd
  209 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • usunięty ;)
  247 wyświetleń
  1 odpowiedzi
Przejdź do forum

Z Ariadną tym razem na Węgrzech – drugie spotkanie szkół partnerskich

10 kwietnia 2017 09:54, autor: powiat-nisko.pl
W dniach 24-28 kwietnia 2017 r. odbyło się drugie spotkanie szkół partnerskich programu Erasmus +, w którym Zespół Szkół w Jeżowem uczestniczy od ubiegłego roku. Tym razem sześcioosobowa delegacja szkoły zawitała do 100-tysięcznego miasta Kecskemét, oddalonego o 80 kilometrów od Budapesztu. W wycieczce brało udział dwoje uczniów klasy pierwszej LO: Katarzyna Drabik i Adam Chudzik, ponadto Joanna Szewc, Weronika Szewc (z II LO), Sylwia Wraga i Monika Borek (III LO). Oprócz naszych uczestników projektu, do Kecskemét przyjechali również partnerzy z Niemiec i Łotwy.

Nasi uczniowie, podobnie jak w Niemczech, mieszkali u rodzin swoich partnerów, dzięki czemu mieli możliwość szybkiej integracji a także poznania zwyczajów i kultury naszych południowych sąsiadów. Program spotkania na Węgrzech był bardzo atrakcyjny i zarazem intensywny, a wiec nie było czasu na nudę.

Pierwszego dnia miało miejsce oficjalne powitanie gości przez władze szkoły, po czym wszyscy uczestnicy wzięli udział w grach integracyjnych. Tego dnia również, uczestnicy projektu zostali podzieleni na międzynarodowe grupy robocze. Każda grupa otrzymała do wykonania inne zadanie. Uczniowie mieli za zadanie m. in. opisać węgierski system edukacji, system szkolnictwa wyższego, miejsca pracy a także sposób odbywania praktyk w węgierskich firmach. Pozostałe grupy zajmowały się robieniem galerii zdjęć z pobytu a także prowadzeniem dziennika i przeprowadzaniem wywiadów. Podsumowanie tych prac zaplanowane było na ostatni dzień pobytu.

Już pierwszego dnia pobytu, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia lokalnego zakładu produkcyjnego Univer, który zajmuje się przetwórstwem, głównie papryki. Zajęcia te bardzo przypadły do gustu wszystkim uczestnikom projektu, ponieważ odbyła się również degustacja wyrobów, a jak wszystkim wiadomo – Węgry są krainą papryki. Drugiego dnia pobytu odbyła się prelekcja w szkole na temat węgierskiego systemu edukacji, a po południu uczniowie zwiedzali jedną z najnowocześniejszych w Europie fabrykę Mercedesa. Trzeciego dnia uczniowie mieli możliwość zwiedzenia lokalnych uczelni wyższych, obejrzeli wydział budowy maszyn, a także Wydział Ogrodnictwa Uniwersytetu w Kecskemét.

Podczas pobytu na Węgrzech nie mogło również zabraknąć zwiedzania stolicy, dlatego też w czwartek zorganizowana została wycieczka do Budapesztu, gdzie uczniowie zwiedzili najważniejsze atrakcje turystyczne tego miasta, czyli Parlament, Felsenkrankenhaus a także zamek Budaer Burg.

Ostatniego dnia pobytu odbyło się podsumowanie prac grup zadaniowych. Uczniowie prezentowali na forum swoje spostrzeżenia i obserwacje z pobytu w firmach i na uczelni. Po południu był jeszcze czas na zabawę, uczniowie spędzili miło czas w lokalnej kręgielni, która jest miejscem spotkań mieszkającej tam młodzieży. Nowością podczas pobytu na Węgrzech był fakt, że część zajęć odbywała się również w języku angielskim, wiec uczniowie, którzy pewniej czują się, mówiąc po angielsku, mogli także sprawdzić swoje umiejętności.

Było to już drugie spotkanie partnerów w ramach tego projektu, dlatego też grupa szybciej zintegrowała się i chętnie spędzała wspólnie czas, a nasi uczniowie przywieźli ze sobą wiele miłych wspomnień. Pobyt umilała nam także piękna wiosna w słonecznym węgierskim wydaniu.

Marta Kossak-Dec

ZS w Jeżowem


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.