obecnie
12° C
jutro
20° C
djkubus
Czy wybierasz się na wakacje?Ostatnio na forum

 • Form reasonable vigra no i...
  15 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Okulista na NFZ?
  101 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • RotransBUS Dawid Drózd - ...
  28 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Co tak śmierdzi?
  254 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Stalowa Wola pod okiem kamer?
  58 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Agencja Ochrony - Cerbert...
  101 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Mężczyzna chciał skoczyć z...
  5204 wyświetleń
  20 odpowiedzi
Przejdź do forum

Rowerem przez Stalową Wolę wzdłuż i wszerz

20 kwietnia 2017 15:04, autor: stalowawola.pl
Do Stalowej Woli wracają rowery miejskie. 100 jednośladów od dzisiaj czeka na spragnionych wycieczek po mieście i okolicach. Niespodzianką dla mieszkańców będą nowe rodzaje pojazdów. Do stojaków znajdziemy bowiem przypięte także tandemy, rowery dla dzieci czy typu cargo. Projekt obsługiwany przez firmę „Nextbike”, to kontynuacja zeszłorocznego przedsięwzięcia, które w naszym mieście cieszyło się popularnością.

Konsekwentnie budujemy miasto nowoczesne, przyjazne dla mieszkańców i środowiska oraz niemające kompleksów w stosunku do większych ośrodków miejskich. Dlatego dla mieszkańców Stalowej Woli oraz naszych gości stwarzamy identyczne możliwości komunikacyjne i rekreacyjne jakie można spotkać w największych europejskich stolicach oraz dużych metropoliach. Dodatkowo Stalowa Wola stawia na promocję rodziny, dlatego w systemie roweru miejskiego pojawiły się specjalne rozwiązania jak rower cargo do przewożenia dzieci, rower z fotelikiem, rowery dziecięce oraz tandem rowerowy. To wszystko dzisiaj wyróżnia Stalową Wolę na tle województwa podkarpackiego oraz całego Regionu południo-wschodniego. Jesteśmy jedynym ośrodkiem miejskim w całym regionie, który wdrożył taki system – mówi Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Podkreśla także, że system roweru miejskiego jest uzupełnieniem pozytywnej rewolucji w komunikacji miejskiej, w ramach gigantycznego dofinansowania w wysokości 37 milionów złotych, które otrzymały samorządy Stalowej Woli, Niska, Pysznicy i Zaleszan na realizację projektu wartego ponad 50 milionów złotych. W ramach tego projektu zaplanowany jest zakup 19 nowych autobusów w tym 10 elektrycznych.

Uwzględniając sugestie mieszkańców, bo jak zaznacza włodarz miasta, to im dedykowany jest ten projekt, wprowadzono więcej udogodnień. Liczba stacji zwiększyła się o cztery, a to daje nam 100 rowerów do wypożyczenia, w dziesięciu lokalizacjach rozmieszczonych po całym mieście – wyjaśnia Anna Pasztalaniec, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego. To MZK ma pod swoją opieką system roweru miejskiego w Stalowej Woli.

W tym roku rowery będziemy mogli wypożyczać w stacjach zlokalizowanych przy Placu Piłsudskiego, na rozwadowskim rynku, przy ul. Staszica (Sklep Wzorcowy), przy Alejach Jana Pawła II (osiedle Skarpa), przy ulicy Hutniczej (MOSiR), obok hali targowej, a także na osiedlu Hutnik (ul. Wańkowicza), przy ulicy Czarnieckiego (obok sklepu MIŚ), KEN (naprzeciw Hotelu Stal) oraz Siedlanowskiego (Lasowianka).

Co jest nowością, wśród 100 rowerów, znajduje się 5 rowerów dziecięcych, 5 tandemów, 5 rowerów typu cargo – do przewożenia małych dzieci i 5 rowerów z dziecięcym fotelikiem. W tym roku pojeździmy na rowerach miejskich od kwietnia do końca października. W przyszłym natomiast sezon zacznie się już 21 marca.

Zasady korzystania z systemu „Stalowa Wola – miasto rowerów” nie zmieniły się, a konta zarejestrowanych w ubiegłym roku użytkowników pozostają aktywne. Nowi użytkownicy natomiast powinni wejść na stronę internetową www.StalowaWolaMiastoRowerow.pl, wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin i dokonać opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 złotych. Jak dotychczas, pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia roweru jest bezpłatne. Czas od 21 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 złoty. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 złote, do 3 godzin – 3 złote, a każda kolejna godzina – 4 złote.

Sam proces wypożyczania roweru także nie jest trudny. Jak wyjaśnia Anna Kusz z MZK, wystarczy tylko podejść do terminalu i na klawiaturze komputera nacisnąć przycisk „Wypożycz”, zalogować się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji, a następnie podać numer roweru, który chcemy wynająć. Po tych operacjach zostanie on automatycznie zwolniony. Jeżeli rower jest zabezpieczony linką – należy odblokować go za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego. Rowery można także wypożyczać za pomocą specjalnej aplikacji. – Co bardzo istotne, rowery dziecięce, które wypożyczyć można na stacji przy Miejskim Domu Kultury, należy zwracać tylko tam. Chodzi o specjalny rodzaj zapięcia, którego nie ma przy innych wypożyczalniach. Natomiast rowery cargo należy zapinać do ostatniego zamka przy każdej stacji lub na linkę – tłumaczy Anna Kusz.

Aby zwrócić rower, wystarczy wpiąć go do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdzi, że zostało to zrobione prawidłowo. Jeśli natomiast nie ma wolnego miejsca w stacji, wystarczy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie podejść do stacji, nacisnąć „Zwrot” na terminalu i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu lub zadzwonić na infolinię.

Dla tych, którzy jeszcze nie korzystali z wypożyczalni rowerów, w sobotę 22 kwietnia (od godziny 10-16.00) i w niedzielę 23 kwietnia (od 12.00 do 18.00) przedstawiciele operatora systemu, będą prowadzić instruktaż przy wybranych stacjach. Będą oni wyjaśniali i pomagali skorzystać z rowerowego systemu. W sobotę na stacjach przy Al. Jana Pawła II – Górka, ul. Okulickiego – Hala targowa, ul. Siedlanowskiego, ul. Czarnieckiego i na Hutniku. W niedzielę natomiast przy Rondzie KEN, przy MDK, ul. Siedlanowskiego, Czarnieckiego i Hutnik.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.