obecnie
19° C
jutro
18° C
Który z koncertów podczas Dni Stalowej Woli podobał Ci się najbardziej?

Ostatnio na forum

 • Jaką sieć i jaki telefon p...
  3164 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Prezent na dzień dziecka!
  133 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Jaki polecacie internet.
  2584 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Agata Meble.
  972 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • ARMES - Nisko.
  4498 wyświetleń
  9 odpowiedzi
 • Uwaga! Oszustka z miejsco...
  16002 wyświetleń
  99 odpowiedzi
 • Świąteczne premie ,dodatki...
  601 wyświetleń
  10 odpowiedzi
Przejdź do forum

„Czarniecki” dyskutuje o patriotyzmie

25 kwietnia 2017 11:08, autor: powiat-nisko.pl
Na początku kwietnia 2017 r. w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” odbył się panel dyskusyjny „Oblicza patriotyzmu – wczoraj i dziś”. Jego organizatorami byli Liceum Ogólnokształcące im. S. Czarnieckiego w Nisku i Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Nisku. Przygotowane przez nauczycieli i uczniów „Czarnieckiego”, we współpracy z Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Nisku spotkanie, skierowane było do uczniów niżańskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Tematem konferencji było rola patriotyzmu współcześnie oraz w XVII wieku – w czasach działalności hetmana Stefana Czarnieckiego, patrona niżańskiego LO. Panel rozpoczęła projekcja filmu Tomasza Bagińskiego „Animowana historia Polski”. Po nim miały miejsce prelekcje związane z osobą hetmana, tradycjami patriotycznymi i kulturą XVII w. Historyk Liceum Ogólnokształcącego w Nisku Konrad Krzyżak przedstawił postać Stefana Czarnieckiego na tle historii siedemnastowiecznej Polski. Niżański regionalista, Mieczysław Barnat opowiedział o roli ryngrafów w historii i tradycji. Polonista Czarnieckiego Marcin Folta odniósł się do literatury tego okresu i przedstawił rozumienie patriotyzmu przez pisarzy sarmatów: Jana Chryzostoma Paska oraz Wacława Potockiego. Po prelekcjach dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Nisku Jerzy Stelmach zaprezentował wyniki przeprowadzonej wśród uczniów ankiety „Patriotyzm oczami licealisty”. Ostatnią częścią konferencji była rozmowa prelegentów na temat patriotyzmu, w szerokim ujęciu historycznym i kulturowym. W dyskusji wziął również udział przedstawiciel uczniów, pasjonat historii, Florian Urban. Po spotkaniu uczestnicy mieli okazję obejrzeć związane z XVII w. piśmienne zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wicestarosta Niżański Adam Mach, Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Nisku Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa i Ochrony w Warszawie dr Marta Powęska, Prezes Towarzystwa Ziemi Niżańskiej Stanisław Gawryś, przedstawiciele służb mundurowych i oświaty w Nisku.

Konferencja była kolejnym przedsięwzięciem Liceum Ogólnokształcącego w Nisku, związanym z osobą patrona szkoły. Była to okazja do wielopokoleniowej dyskusji na temat roli patriotyzmu w życiu młodych ludzi.
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.