obecnie
13° C
jutro
15° C
djkubus
Ile zarabiasz "na rękę" ?


Ostatnio na forum

 • Henryk Szostak szef Hucian...
  367 wyświetleń
  20 odpowiedzi
 • Armes - Nisko.
  10968 wyświetleń
  42 odpowiedzi
 • Rowerzystka ze Stali - Kla...
  831 wyświetleń
  9 odpowiedzi
 • Afera w WORD-zie w Tarnobr...
  241 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Skatepark Stalowa Wola.
  873 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Dotacje na szkolenia, gdzi...
  250 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Stanisław Sobieraj.
  21504 wyświetleń
  21 odpowiedzi
Przejdź do forum

„Czarniecki” dyskutuje o patriotyzmie

25 kwietnia 2017 11:08, autor: powiat-nisko.pl
Na początku kwietnia 2017 r. w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” odbył się panel dyskusyjny „Oblicza patriotyzmu – wczoraj i dziś”. Jego organizatorami byli Liceum Ogólnokształcące im. S. Czarnieckiego w Nisku i Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Nisku. Przygotowane przez nauczycieli i uczniów „Czarnieckiego”, we współpracy z Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Nisku spotkanie, skierowane było do uczniów niżańskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Tematem konferencji było rola patriotyzmu współcześnie oraz w XVII wieku – w czasach działalności hetmana Stefana Czarnieckiego, patrona niżańskiego LO. Panel rozpoczęła projekcja filmu Tomasza Bagińskiego „Animowana historia Polski”. Po nim miały miejsce prelekcje związane z osobą hetmana, tradycjami patriotycznymi i kulturą XVII w. Historyk Liceum Ogólnokształcącego w Nisku Konrad Krzyżak przedstawił postać Stefana Czarnieckiego na tle historii siedemnastowiecznej Polski. Niżański regionalista, Mieczysław Barnat opowiedział o roli ryngrafów w historii i tradycji. Polonista Czarnieckiego Marcin Folta odniósł się do literatury tego okresu i przedstawił rozumienie patriotyzmu przez pisarzy sarmatów: Jana Chryzostoma Paska oraz Wacława Potockiego. Po prelekcjach dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Nisku Jerzy Stelmach zaprezentował wyniki przeprowadzonej wśród uczniów ankiety „Patriotyzm oczami licealisty”. Ostatnią częścią konferencji była rozmowa prelegentów na temat patriotyzmu, w szerokim ujęciu historycznym i kulturowym. W dyskusji wziął również udział przedstawiciel uczniów, pasjonat historii, Florian Urban. Po spotkaniu uczestnicy mieli okazję obejrzeć związane z XVII w. piśmienne zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wicestarosta Niżański Adam Mach, Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Nisku Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa i Ochrony w Warszawie dr Marta Powęska, Prezes Towarzystwa Ziemi Niżańskiej Stanisław Gawryś, przedstawiciele służb mundurowych i oświaty w Nisku.

Konferencja była kolejnym przedsięwzięciem Liceum Ogólnokształcącego w Nisku, związanym z osobą patrona szkoły. Była to okazja do wielopokoleniowej dyskusji na temat roli patriotyzmu w życiu młodych ludzi.
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.