obecnie
22° C
jutro
24° C
djkubus
Czy wybierasz się na wakacje?Ostatnio na forum

 • Cyrk bez zwierząt?
  12 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Pan Bóg i wódka.
  1647 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • RST Pub - Wasze opinie :)
  3575 wyświetleń
  10 odpowiedzi
 • Rowerzystka ze Stali - Kla...
  1330 wyświetleń
  11 odpowiedzi
 • Muzeum Kedywu Armii Krajow...
  40 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Miasto w którym zwalcza si...
  3618 wyświetleń
  22 odpowiedzi
 • Opozycja - Stalowa Wola.
  6350 wyświetleń
  87 odpowiedzi
Przejdź do forum

Jubileusz COP rozbłysnął gwiazdami (ZDJĘCIA)

12 września 2017 18:19, autor: stalowawola.pl
Wielki rozmach organizacyjny, tysięczne tłumy na boiskach MOSiR, koncerty, artyści i osobistości oraz mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Ogólnopolski Finał Obchodów 80. Rocznicy Powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego dobiegł końca. Imprezy trwały od 8 do 10 września.

W piątek ogólnopolskie świętowanie otworzyła konferencja naukowa pn. „Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce. Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i biznesu.

Jak zaznaczył Lucjusz Nadbrzeżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, dzięki obchodom 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego mieszkańcy lepiej poznają historię COP i osiągnięcia tego okresu. Okrągła rocznica to także czas na refleksję i podsumowanie jak ten wielki potencjał, tę tradycję wykorzystać na rzecz rozwoju Polski.

– Eugeniusz Kwiatkowski postawił diagnozę budowania Ojczyzny na własnym potencjalne, na wierze w to, że Polska i Polacy potrafią dokonywać rzeczy wielkich, ale muszą w to uwierzyć. Muszą stworzyć własne podstawy gospodarki, własną koncepcję polityczną oraz przede wszystkim tworzyć warunki rozwoju dla młodych ludzi. Centralny Okręg Przemysłowy, oprócz strategicznego znaczenia z punktu widzenia budowania narodowej gospodarki, z punktu widzenia doktryny obronności państwa, to również projekt, który miał szczególną dedykację dla młodych ludzi – mówił podczas konferencji Lucjusz Nadbrzeżny. Prelegenci przeprowadzili zebranych także po ścieżce innowacji od historii, przez teraźniejszość, aż po innowacyjne rozwiązania przyszłości.

W godzinach popołudniowych natomiast uczestnicy obchodów mogli wziąć udział w uczcie muzycznej. Od godziny 17.00 zaprezentowały się zespoły Miast COP, o godzinie 20.00 natomiast na scenę wyszedł zespół Goya, który rozkołysał stalowowolską publiczność. Po nim wystąpiła ikona polskiej sceny muzycznej – Maryla Rodowicz. Artystka jak zawsze dała żywiołowy koncert, porywając za sobą zebrany na płycie stadionu tłum fanów.

Prawdziwym uderzeniem rozpoczął się kolejny dzień obchodów. Na płycie stadionu MOSiR bowiem wylądował słynny Black Hawk, wyprodukowany prze PZL Mielec, a będący na wyposażeniu między innymi armii USA. Chętni mogli także odwiedzić Miasteczko Industrialne, na którym prezentowany był potencjał gospodarczy i społeczny ośrodków miejskich oraz firm z terenów COP, a także podziwiać wystawę sprzętu zbrojeniowego i motoryzacyjnego produkowanego w ośrodkach COP. Finał obchodów 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego to również moc atrakcji dla dzieci i ich rodziców. Familijny Piknik Naukowy, który trwał przez dwa dni (sobota i niedziela), był doskonałą okazją do zdobycia wiedzy poprzez zabawę i eksperymenty naukowe.

Drugiego dnia obchodów również nie zabrakło atrakcji dla melomanów. O godz. 17.00 rozpoczął się muzyczny program, w którym znalazły się koncerty m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy, Chóru Lasowiacy i Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej, występy artystów ze Spółdzielczego Domu Kultury, koncert galowy tegorocznych Stalowowolskich Warsztatów Muzycznych, a zakończył go porywający stalowowolską publiczność występ Kamila Bednarka.

Finał Jubileuszu 10 września rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Budowniczych COP, po której odbyła się Gala Finałowa Obchodów. Udział w niej wzięli przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści, biskupi, przedstawiciele samorządów Miast COP, osoby zasłużone dla Stalowej Woli i jej mieszkańcy.

– Świętujemy Jubileusz, który napełnia patriotyczną dumą każdego Polaka. Centralny Okręg Przemysłowy to jedno z największych w odrodzonej Rzeczypospolitej i jeden z najbardziej ambitnych projektów ekonomicznych w naszej historii – czytał w liście przesłanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Minister Wojciech Kolarski.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny w swoim przemówieniu odniósł się natomiast do historii COP-u i naszego miasta. – 14 czerwca 1939 roku po 26 miesiącach i 26 dniach na stadionie MOSiR, w miejscu gdzie dziś świętujemy jubileusz 80-lecia, odbywały się uroczystości z okazji zakończenia inwestycji. Wielka feta rozpoczęta Mszą Świętą i wspólnym świętowaniem pracowników, robotników, inżynierów, władz publicznych. W taki sam sposób dzisiaj chcemy świętować ten Jubileusz. Wspólnie razem, aby pokazać jaka siła drzemie w naszym Narodzie – mówił Prezydent Nadbereżny. (dwie spacje) Zwrócił uwagę, że to właśnie COP jest w stanie pokazać tę siłę i wielkość Polaków. – Centralny Okręg Przemysłowy to pierwsze wielkie dziecko niepodległości. Wszystkie polskie marzenia o wielkości, niepodległości, suwerenności były budowane na największym fundamencie – poświęcenia, ofiary, męczeństwa Narodu Polskiego. A cegły tej całej ofiary zostały związane poprzez najmocniejsze spoiwo polskiej, bohaterskiej krwi. Centralny Okręg Przemysłowy został wzniesiony na fundamencie miłości do Ojczyzny. Na tym wyrosła wielka budowla osiągnięć gospodarczych – mówił włodarz Stalowej Woli.

Prezydent odniósł się również do innowacyjnych rozwiązań tamtych czasów. Nawiązując do tradycji COP-u ustanowiona została nagroda gospodarcza Prezydenta Miasta Stalowej Woli. Podczas Gali statuetką Innowator COP uhonorowani zostali przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenie historycznym Centralnego Okręgu Przemysłowego przyczyniając się do rozwoju regionu i promując innowacyjność.

Oficjalne uroczystości zakończył niecodzienny koncert muzyki symfonicznej. Na scenie znane utwory z filmów zaprezentował Krzesimir Dębski z orkiestrą i chórem, a śpiewała Anna Jurksztowicz. Następnie publiczność przeniosła się pod drugą scenę, by wysłuchać lirycznych piosenek z rockowym pazurem zespołu Raz Dwa Trzy. Przed głównym koncertem wieczoru historię COP przypomniał zebranym w formie niezwykłego spektaklu Teatr Cieni.

Na koniec obchodów wisienka na jubileuszowym torcie – koncert zespołu Modern Talking. Tłumy fanów zebrały się by wysłuchać znanych i lubianych hitów sprzed lat. Stadion przy ul. Hutniczej wypełniony był po brzegi. Finał zakończył niesamowity pokaz fajerwerków. Szacuje się, że w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 tys. osób.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Stalowej Woli, Fundacja Elementum Art, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Komitet organizacyjny obchodów: Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Lucjusz Nadbereżny Prezydent Stalowej Woli. Partnerzy strategiczni Jubileuszu: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., HSW S.A. PGZ, PKO Bank Polski, LiuGong Dressta Machinery oraz Tauron Wytwarzanie. Patronat honorowy nad Jubileuszem objął Prezydent RP Andrzej Duda.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.