obecnie
27° C
jutro
24° C
Czy wybierasz się na wakacje?Ostatnio na forum

 • Muzeum Kedywu Armii Krajow...
  663 wyświetleń
  16 odpowiedzi
 • Hutnik II.
  181 wyświetleń
  11 odpowiedzi
 • Baja Carpathia 2018 odwołany!
  1775 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Nieruchomości Hiszpania!
  2382 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • 18-stka brata, co kupić?
  4096 wyświetleń
  12 odpowiedzi
 • Czas świątecznych prezentów?
  3072 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Kupno mieszkania lub domu?
  2136 wyświetleń
  10 odpowiedzi
Przejdź do forum

Gmina Gorzyce pomaga gminie zniszczonej przez nawałnice.

12 września 2017 18:34, autor: zomo
Gmina Gorzyce, która ucierpiała w powodzi w 2001 i dwukrotnie w 2010 roku organizuje pomoc dla kaszubskiej gminy Linia.

Co znaczy stracić wszystko przez żywioł, mieszkańcy gminy Gorzyce wiedzą najlepiej. Po raz pierwszy doświadczyli tego w 2001 roku, po raz drugi w 2010. Stracili wówczas wszystko, cały dorobek życia. Woda nie oszczędziła tu prawie nikogo, z ośmiu gorzyckich sołectw pod wodą znalazło się pięć – to ponad 60% powierzchni gminy. Wówczas myśleli, że życie się skończyło, że po raz kolejny nie odbudują swoich domów. Jednak znaleźli się tacy, którzy dali im nadzieję. Dziś tę nadzieję chcą nieść dla Pomorza.

- Dzięki współpracy z władzami Gdańska – przypomnę Gdańsk naszej gminie bardzo pomógł w czasie powodzi – końcem sierpnia oddelegowaliśmy do opieki nad dziećmi nasze cztery nauczycielki. Opiekowały się one dziećmi pochodzącymi z rodzin, które ucierpiały w wyniku nawałnicy, dla których przedstawiciele Gdańska zorganizowały letni wypoczynek. Poprosiliśmy również władze Gdańska o rozpoznanie potrzeb gmin, które ucierpiały w wyniku huraganu, w ten sposób nawiązaliśmy kontakt z kaszubską gminą Linia – wyjaśnia wójt Leszek Surdy.

Gmina Linia leży około 40 km na południowy zachód od Wejherowa i około 20 km na południowy wschód od Lęborka. W jej skład wchodzi 13 sołectw, jest gminą dwujęzyczną, językiem pomocniczym jest tu język kaszubski. 60% obszaru gminy podlega prawnej ochronie, ponieważ wchodzi w skład Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Huragan, jaki przeszedł początkiem sierpnia przez Pomorze, zniszczył 140 hektarów lasów, zajmujących 30% ogólnej powierzchni gminy. Według wójt gminy Linia Bogusławy Engelbrecht porządkowanie lasów i usuwanie kikutów drzew zajmie ponad pół roku.

W wyniku nawałnicy poszkodowanych zostało około 120 mieszkańców. Największe szkody huragan wyrządził w gospodarstwach domowych. Do odbudowy zostało zakwalifikowanych 4 domy i 16 budynków gospodarczych, w tym 2 do odbudowy całkowitej. Budynków uszkodzonych w mniejszym i większym stopniu na terenie gminy jest 30.

Źródło: Gmina Gorzyce
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.