obecnie
27° C
jutro
24° C
Czy wybierasz się na wakacje?Ostatnio na forum

 • Muzeum Kedywu Armii Krajow...
  663 wyświetleń
  16 odpowiedzi
 • Hutnik II.
  181 wyświetleń
  11 odpowiedzi
 • Baja Carpathia 2018 odwołany!
  1775 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Nieruchomości Hiszpania!
  2382 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • 18-stka brata, co kupić?
  4096 wyświetleń
  12 odpowiedzi
 • Czas świątecznych prezentów?
  3072 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Kupno mieszkania lub domu?
  2136 wyświetleń
  10 odpowiedzi
Przejdź do forum

Zielone światło dla sekundników w Stalowej Woli

10 października 2017 13:50, autor: stalowawola.pl
Jeszcze w tym roku zostanie zrealizowana jedna z najbardziej oczekiwanych przez kierowców inwestycji drogowych. Na skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II z ul. Komisji Edukacji Narodowej pojawią się sekundniki. Wraz z nimi zmianie ulegnie system sygnalizacji wzdłuż Drogi Krajowej 77.

Dziś Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza przetarg na modernizację sygnalizacji świetlnej wzdłuż DK77. Modernizacja będzie obejmować zainstalowanie na tym skrzyżowaniu sekundników, które będą odmierzały czas przejazdu i długość świecenia zielonego światła, jak również światła czerwonego. Jest to odpowiedź na wniosek, na głosy mieszkańców, które były do nas składane – mówił 3 października podczas konferencji poseł Rafał Weber.

Wraz z zainstalowaniem sekundników zmieni się cały system wzdłuż krajówki z akomodacyjnego, gdzie długość świecenia się zielonego i czerwonego światła jest uzależniona od natężenia ruchu, na stałoczasowy, co pozwoli przejechać Al. Jana Pawła II tzw. „zieloną falą”. Umożliwi to płynny przejazd samochodów bez konieczności przystawania na światłach. Cykl będzie trwał 1,5 minuty, a system będzie działać w 5 miejscach – od skrzyżowania Al. Jana Pawła II z ul. Komisji Edukacji Narodowej, przez skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. Floriańską (przy stacji Lotos), ul. Staszica z ul. Ks. J. Popiełuszki, przy przejściu dla pieszych przy ul. Staszica (obok Delikatesów) do skrzyżowania ul. Staszica i ul. Mickiewicza.

– Modernizacja sygnalizacji świetlnej będzie polegać na wymianie wszystkich elementów, wsporników, sygnalizatorów. Konieczne jest wykonanie także samej kanalizacji teletechnicznej. Pozwoli to na wprowadzenie „zielonej fali”. Cały system ma być dość elastyczny, pozwalający na dokonywanie modyfikacji wynikających ze zmian w ruchu, które powstaną w momencie oddania do użytku obwodnicy Stalowej Woli – tłumaczy szczegóły techniczne Zastępca Dyrektora Oddziału GDDKiA ds. Zarządzania Drogami i Mostami Mariusz Błyskal. Jak zaznaczył, harmonogram prac jest ściśle związany z pogodą. – Termin realizacji zadania przewidziany w warunkach kontraktowych to jest 60 dni od podpisana umowy. Liczymy na to, że umowę uda nam się podpisać w połowie listopada – dodaje przedstawiciel GDDKiA. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to już w I kwartale 2018 roku funkcjonować będzie nowy system.

– Dziś mamy kolejny dzień, który pokazuje, że Stalowa Wola wykorzystuje szanse, które daje współpraca na wielu poziomach. Praca nad tą inwestycją rozpoczęła się już w Parlamencie, w ministerstwie, aby stworzyć podstawy prawne do wprowadzenia tych rozwiązań. Wielkie podziękowania należą się Posłowi na Sejm RP Rafałowi Weberowi za koordynację tych prac, dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za ekspresowe tempo przygotowania tego zadania do realizacji. Jest to przykład świetnego działania i dobrej współpracy. Dzisiaj mieszkańcom Stalowej Woli możemy powiedzieć po raz kolejny, że dotrzymaliśmy słowa – mówi Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Zainstalowanie w Stalowej Woli nowego systemu stało się możliwe po tym, jak Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał w maju stosowne rozporządzenie. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2017 roku, a już 3 miesiące później Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na realizację zmian komunikacyjnych w Stalowej Woli. Prace przy modernizacji sygnalizacji będą wiązały się z utrudnieniami w postaci czasowego wyłączenia sygnalizacji, ale nie będą konieczne żadne objazdy. Inwestycja jest wyceniona na 2,5 mln złotych. Całość kosztów pokryje zarządca drogi, czyli GDDKiA.

Po zakończeniu prac poprawiających bezpieczeństwo na problematycznym skrzyżowaniu, wykonana zostanie modernizacja oświetlenia i infrastruktury, a także nowe zagospodarowanie estetyczne zieleni, by poprawić wizerunek centrum miasta.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.