obecnie
27° C
jutro
24° C
Czy wybierasz się na wakacje?Ostatnio na forum

 • Muzeum Kedywu Armii Krajow...
  663 wyświetleń
  16 odpowiedzi
 • Hutnik II.
  181 wyświetleń
  11 odpowiedzi
 • Baja Carpathia 2018 odwołany!
  1775 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Nieruchomości Hiszpania!
  2382 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • 18-stka brata, co kupić?
  4096 wyświetleń
  12 odpowiedzi
 • Czas świątecznych prezentów?
  3073 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Kupno mieszkania lub domu?
  2137 wyświetleń
  10 odpowiedzi
Przejdź do forum

Prezydent: Stalowa Wola to symbol polskiej nowoczesności

12 listopada 2017 08:19, autor: zomo
talowa Wola jest symbolem odrodzonej Polski; obecnie znowu staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Sobotni wieczór w dniu Święta Niepodległości Prezydent RP spędził w Stalowej Woli, gdzie wziął udział w V Ognisku Patriotyzmu - imprezie zorganizowanej z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

- Stalowa Wola, ten symbol ‒ obok Gdyni ‒ II Rzeczypospolitej, tej Polski odrodzonej, jest także symbolem polskiej dumy. Jest symbolem tego, że Polak potrafi, że Polak zawsze dąży do siły, nowoczesności, wielkości oraz dumy swojego państwa i swojego narodu. To jest właśnie stalowa wola! Stalowa wola dążenia Polaków do wybicia się na nowoczesność. Tak mówił wtedy, w II Rzeczypospolitej, minister gen. Tadeusz Kasprzycki - przypomniał prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z mieszkańcami.

Jak podkreślił prezydent, po 1918 roku Polska miała krótki, zaledwie 21-letni, okres niepodległości. Wskutek II wojny światowej znów zniknęła z map, żeby potem być częścią "systemu, który nas niewolił". - Tutaj w Stalowej Woli, dzięki waszym strajkom, waszych rodziców, ta walka o wolną, suwerenną Polskę (..) okazała się zwycięska - zwrócił uwagę Andrzej Duda.

- Od 1989 roku budujemy nasze prawdziwie wolne państwo, w którym Stalowa Wola znowu wraca na mapę. Państwo, w którym Stalowa Wola znowu staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego – tak jak było w jej tradycji - dodał prezydent.

Po przemówieniu prezydent Andrzej Duda razem z prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym oraz jednym z harcerzy rozpalił ognisko na placu im. Józefa Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury. Zebrali się tam mieszkańcy, żeby wspólnie śpiewać patriotyczne pieśni m.in.„Maszerują strzelcy”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „O mój rozmarynie” czy „Marsz Pierwszej Brygady”.

Ognisko Patriotyzmu został0 zorganizowane przez Urząd Miasta z okazji Święta Niepodległości już po raz piąty. (BZ/PAP)
Komentarze czytelników (2)
 • Teresa (8 miesięcy, 1 tydzień temu)

  Dobra robota Prezydent!!!

 • Tomasz (8 miesięcy, 1 tydzień temu)

  Siadaj Kulson Nadbereżny