obecnie
17° C
jutro
15° C
impulse
Jak oceniasz rządy Lucjusza Nadbereżnego?Ostatnio na forum

 • ibhyclycvqvviaegjzrfrnvdvm...
  2 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Baja Carpathia 2018 odwołany!
  3145 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Stara Kuźnia.
  1839 wyświetleń
  29 odpowiedzi
 • Usunięty ;)
  29 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Auto w leasing.
  177 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Zlewozmywak do kuchni - ce...
  288 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Przeprowadzka.
  187 wyświetleń
  2 odpowiedzi
Przejdź do forum

Prezydent RP rozpalił w Stalowej Woli ogień miłości do Ojczyzny

13 listopada 2017 20:29, autor: stalowawola.pl
– Stalowa Wola, ten symbol ‒ obok Gdyni ‒ II Rzeczypospolitej, tej Polski odrodzonej, jest także symbolem polskiej dumy. Jest symbolem tego, że Polak potrafi, że Polak zawsze dąży do siły, nowoczesności, wielkości oraz dumy swojego państwa i swojego narodu. To jest właśnie stalowa wola! Stalowa wola dążenia Polaków do wybicia się na nowoczesność – mówił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas stalowowolskich obchodów Święta Niepodległości. 11 listopada Prezydent Polski wziął udział w V Ognisku Patriotyzmu.

Wielce Szanowny Panie Prezydencie, przybywa Pan do nas w przeddzień stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w momencie tak historycznym i znaczącym. W naszym mieście również w roku wyjątkowym – roku jubileuszu 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego – przypomniał podczas przemówienia Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli. – Te daty, te wydarzenia jak mocno się ze sobą wiążą, bo to właśnie COP był nie tylko realizacją niepodległości ideowej, politycznej, to była materializacja tej niepodległości, kiedy pokolenie Polaków, które z wielkiego marzenia, z walki odzyskało niepodległość po 123 latach. Oni doskonale wiedzieli, że na nich spoczywa odpowiedzialność, aby tą niepodległość ugruntować, aby nasz polski dom był budowany przez nas, własnymi siłami, przez własną architekturę idei, myśli, polityki – stąd idea COP. I witamy Pana Prezydenta w mieście, które jak żadne inne w swojej nazwie oddaje ducha narodowego naszej Ojczyzny, w Stalowej Woli, bo to stalowa wola narodu polskiego, ta siła, ta moc, te marzenia, które tutaj się zrodziły właśnie z miłości do Ojczyzny, z fundamentu innego niż beton i stal. Fundament tego miasta, tego co wszystko się tutaj zrodziło, to miłość do Ojczyzny – zwracał się podczas przemówienia do Pierwszego Obywatela RP Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Prezydent Nadbereżny przypomniał ideę Ogniska Patriotyzmu, które po raz pierwszy zapłonęło w naszym mieście 5 lat temu. Pomysł zgromadzenia wokół prawdziwego ognia mieszkańców, aby wspólnie w dniu święta narodowego wyśpiewać najpiękniejsze pieśni, które niosły naszych dziadów, ojców do wymarzonej niepodległości z roku na rok zdobywał coraz większe grono zainteresowanych. – Ten ogień, również symbolicznie w dniu święta narodowego ma wypalić wszystkie nasze nieporozumienia, kłótnie, podziały tak, abyśmy byli razem i wspólnie świętowali – mówił Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz Stalowej Woli zwrócił się także do Prezydenta RP z życzeniami, by ognisko, które odpali, przez jego służbę było rozpalane na całą Polskę. – Życzę, abyśmy budowali jedność, wspólnotę narodową, opartą o wzajemny szacunek i wiarę w to, że Polska jest pięknym, mądrym, utalentowanym narodem. My, jako Polacy, jesteśmy powołani do szczególnej służby. Jesteśmy narodem, który ma określone obowiązki wynikające z naszej historii, ale przede wszystkim, mamy w sobie nasze polskie, piękne marzenia. Niech ten czas będzie tym okresem, kiedy wzbudzimy w sobie na nowo te marzenia, które niosły naszych ojców do niepodległości, a dzisiaj niech nas niosą do rozwoju, do budowania silnej, niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślał Prezydent Nadbereżny.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej natomiast podziękował władzom samorządowym w Stalowej Woli za zaproszenie na obchody Święta Niepodległości do hutniczego grodu. To kolejna szansa dla Prezydenta Rzeczypospolitej, który przecież był tu, na tym placu, jako kandydat na prezydenta i tutaj mówił, że do Stalowej Woli wróci. Jestem. Bardzo dziękuję. Cieszę się, że w tym pięknym dniu, tego pięknego, tak wymownego wieczora, w którym rozpoczyna się setny rok od odzyskania niepodległości – bo przecież on rozpoczyna się właśnie dzisiaj licząc miesiąc do miesiąca, jestem tutaj – mówił Prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił Prezydent RP, po 1918 roku Polska miała krótki, zaledwie 21-letni, okres niepodległości. Wskutek II wojny światowej znów zniknęła z map, żeby potem być częścią „systemu, który nas niewolił”. – Tutaj w Stalowej Woli, dzięki waszym strajkom, waszych rodziców, ta walka o wolną, suwerenną Polskę (..) okazała się zwycięska – zwrócił uwagę Andrzej Duda.

– Od 1989 roku budujemy nasze prawdziwie wolne państwo, w którym Stalowa Wola znowu wraca na mapę. Państwo, w którym Stalowa Wola znowu staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego – tak jak było w jej tradycji. Ten ogień, który tutaj na placu w waszym mieście zbiera wspólnotę tak, jak zawsze gromadzą się ludzie przy ognisku, przy świetle, przy cieple, niech będzie znakiem i wyznacznikiem waszej wspólnoty, niech będzie symbolem gorących serc mieszkańców Stalowej Woli, obywateli, którzy od 5 lat śpiewają patriotyczne pieśni, że jesteście razem, że pamiętacie o tym wszystkim, co jest naszą wielką tradycją, o tym wszystkim co my, Polacy niesiemy w swoich sercach, o tym wszystkim co powoduje, że jesteśmy narodem, który odnajduje się w najtrudniejszych sytuacjach, narodem, który zawsze potrafi się podnieść, narodem, który nigdy nie dał się zniewolić. Niech żyje Polska, niech żyje Stalowa Wola, niech żyje wolny, polski naród – dodał Prezydent Duda.

Po przemówieniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej razem z Prezydentem Miasta Stalowej Woli w asyście harcerzy rozpalili ognisko na placu im. Józefa Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury. Zebrani Mieszkańcy i Goście Stalowej Woli wyśpiewali przy ogniu najpiękniejsze pieśni patriotyczne, m.in. „Rotę”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Maszerują strzelcy”, „Przybyli ułani”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń” czy „O mój rozmarynie”.

Wspólnemu śpiewaniu akompaniowało wiele stalowowolskich zespołów jak: Chór Cantus, Chór Gaudium, Chór Gaude Vitae, Chór Kameralny MDK, Chór Puellarum Cantus, Chór Solidarność, Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta PSP nr 1 i GK działająca przy MDK w Stalowej Woli, Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Studio Wokalne Prymka, Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” im. Ignacego Wachowiaka Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Pałacyk Michla wraz z Chórem Męskim i grupą akompaniującą z Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej, Chór Klas Mundurowych im. Tadeusza Kościuszki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Stalowej Woli. Dźwięki patriotycznych pieśni wybrzmiewały na Placu Piłsudskiego już od godziny 17.00, bowiem Miejskie Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się występami artystyczno-muzycznymi. Chętni spróbowali też swoich sił w wielkim, interaktywnym turnieju wiedzy o Józefie Piłsudskim.

Uczestnicy stalowowolskich obchodów mogli podziwiać także wystawę sprzętu HSW/PGZ, występ Mażoretek Niżańskiego Centrum Kultury Sokół, Grupy Rekonstrukcyjnej Wojska Polskiego Wrzesień 1939, czy też samodzielnie wykonać kotyliony, flagi i inne symbole narodowe.

Uroczystości w Stalowej Woli rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, a zakończyły się przedstawieniem niepodległościowym „Bo my nie błagamy o wolność…” w wykonaniu harcerzy ZHR.

W organizację wielkiego święta honorującego Bohaterów walczących o nasz wolny kraj włączyło się także wiele organizacji, m.in.: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Stalowa Wola, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego Jednostka Strzelecka 2027 im. gen. Bryg. Aleksandra Litwinowicza w Stalowej Woli, Związek Strzelecki Oddział Stalowa Wola, Miejski Klub Strzelecki Miłośników i Kolekcjonerów Broni „UR” Stalowa Wola, klasy mundurowe z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Władysława Sikorskiego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki, Fundacja „Kedyw”, Podkarpackie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Ocalić od zapomnienia”, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Stalowej Woli.

Organizatorem V Ogniska Patriotyzmu był Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli wraz z Stanisławem Sobierajem Przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli, a także Ruch Społeczny Kocham Stalową Wolę, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Patronat honorowy nad obchodami objęli Janina Sagatowska Senator RP i Rafał Weber Poseł na Sejm RP.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.