obecnie
14° C
jutro
17° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    14 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    651 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1055 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    76 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    83 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    117 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    266 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Zespół Szkół w Jeżowem gościł młodzież z Niemiec, Węgier i Łotwy

22 listopada 2017 15:44, autor: powiat-nisko.pl
Kolejne spotkanie szkół partnerskich programu Erasmus+ zostało zaplanowane w Polsce – w jeżowskim Zespole Szkół.

To trzecie z objętych projektem „Nić Ariadny – jak wybrać najlepszą drogę z europejskiego labiryntu wielorakich możliwości kształcenia” spotkań. Poprzednie odbyły się w niemieckim mieście Lehrte i węgierskim Kecskemét.

W niedzielne popołudnie do Jeżowego dotarła młodzież z Niemiec, Węgier i Łotwy wraz ze swoimi opiekunami. Wszyscy zostali rozlokowani u rodzin na terenie gminy Jeżowe. Nad przebiegiem wymiany czuwają przede wszystkim germanistki Zespołu Szkół: Elżbieta Łagocka-Mękal i Marta Kossak-Dec, a wspiera je anglistka Agnieszka Kołodziej.

W poniedziałkowy szkolny poranek uczestnicy Erasmusa+ zebrali się w Zespole Szkół w Jeżowem. Zostali tu serdecznie powitani przez dyrektora szkoły Stanisława Haducha, nauczycielki zajmujące się wymianą, i uczestniczącą w wymianie młodzież, którą wspomagała także grupka innych uczniów szkoły. W ramach zaoferowanego uczestnikom programu odbyły się różne gry i zabawy integracyjne. Uczestnicy projektu z zainteresowaniem zwiedzali naszą szkołę, poznawali jej specyfikę. Następnie zostali oni podzieleni na grupy międzynarodowe – każda z grup zrzeszała osoby z innego kraju, realizując przewidziane dla niej zadania.

W ramach projektu przewidziane jest także zwiedzanie bliższych i dalszych miejscowości, które mają do zaoferowania ciekawe miejsca, rozmaite atrakcje. Pierwszym takim wyjazdowym miejscem był pobliski Rudnik nad Sanem, w nim zaś młodzież odwiedziła zlokalizowane w odnowionym XIX-wiecznym budynku Centrum Wikliniarstwa. Uczestnicy wymiany Erasmusa+ obejrzeli nie tylko atrakcyjne wystawy, ale także mieli okazję wziąć udział w wikliniarskich zajęciach praktycznych.

Erasmusowy poniedziałek to także degustacja polskich specjałów, tradycyjnych potraw, jak pierogi, bigos czy sernik. Zwieńczeniem tego intensywnego i ciekawego dnia stały się różne wróżby andrzejkowe oraz zabawy taneczne.

Wtorek dla uczestników wymiany Erasmus+ zaczął się od wyjazdu z opiekunami do Rzeszowa. Wraz z młodzieżą, w charakterze opiekunki grupy, pojechała anglistka Agnieszka Kołodziej, do której w Rzeszowie dołączyła pani Elżbieta Łagocka-Mękal.

Na Politechnice Rzeszowskiej młodzież została powitana przez przewodnika w budynku głównym, w którym mieści się Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne. Uczestnicy Erasmusa+ mogli zobaczyć bibliotekę oraz wziąć udział w prezentacji symulatora lotów, która została przeprowadzona w języku angielskim. Młodzież została podzielona ma grupy i mogła przetestować swoje umiejętności na symulatorze prowadzenia samolotu oraz ciężarówki – było to możliwe dzięki poradom i instrukcjom specjalistów.

Ponadto odwiedziła laboratorium kryminalistyczne, Kampus Politechniki oraz jej halę sportową i ścianki wspinaczkowe.

Kolejną atrakcją tego dnia była wizyta w znakomicie funkcjonującej firmie IT PGS Software. Tam uczestnicy projektu obejrzeli prezentację, która pokazała istotę funkcjonowania i atuty firmy oraz zwiedzili jej budynek i zapoznali się z pracą poszczególnych działów.

Następnie młodzież i opiekunowie wzięli udział w targach pracy i praktykach w ramach programu Absolvent Talent Days na Uniwersytecie Rzeszowskim – tu zapoznali się z bogatą ofertą pracodawców.

Poobiednią atrakcją stał się pokaz łazika na Legendary Rower Team – na Politechnice Rzeszowskiej. Można było dowiedzieć się, jak on funkcjonuje, jak jest zbudowany i do czego może służyć.

Wieczorem – po tak intensywnym dniu naukowych wrażeń – nastąpił powrót do Jeżowego.

Przez pierwsze godziny trzeciego, dnia uczestników projektu Erasmusa+ gościł Zespół Szkół w Jeżowem. Zgodnie z programem, opracowanym przez koordynatorkę projektu Elżbietę Łagocką-Mękal, z którą współpracowała druga germanistka Marta Kossak-Dec, młodzież zobaczyła prezentację o warsztatach i praktykach szkolnych, następnie zaś mogła obserwować praktyczne pokazy uczniów.

Uczniowie technikum o specjalności budowlanej zostali do nich przygotowani przez pana Jana Głuszaka, natomiast uczennice technikum fryzjerskiego przez nauczycielki Małgorzatę Drozd i Jolantę Kyc. Uczestnicy wymiany pokazy te obejrzeli z zainteresowaniem, a nawet skorzystali z usług fryzjerskich.

Po obiedzie wszyscy wyjechali do Rzeszowa – tym razem odwiedzili Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania. Mieli tam możliwość wysłuchania wykładu o rynku pracy w naszym regionie, poznali także ofertę studiów w języku angielskim. Kolejnymi elementami zajęć zaoferowanymi przez WSiZ były ciekawa lekcja pokazowa po angielsku i testy kompetencji zawodowych w języku angielskim.

Po tych propozycjach o charakterze naukowym przyszła pora na rozrywkę: zajęcia ruchowo-sportowe w Parku Trampolin Happy Jump. Później uczestnicy projektu wrócili już do Jeżowego. W czasie środowych zajęć opiekunki Elżbietę Łagocką-Mękal i Martę Kossak-Dec wspierała po raz kolejny anglistka Agnieszka Kołodziej

W czwartkowy poranek uczestnicząca w projekcie młodzież wyjechała do Krakowa, by zwiedzić stolicę Małopolski. Zwiedzanie odbyło się z przewodnikami – w języku polskim i niemieckim. Młodzież została tu podzielona na dwie grupy: pierwsza składała się z obcokrajowców, druga zaś z polskich uczniów. Uczestnicy projektu zwiedzili Stare Miasto, Zamek Królewski na Wawelu i kościół archikatedralny, gdzie pochowani są biskupi krakowscy i polscy królowie, Stare Miasto, Rynek Główny oraz inne znane krakowskie miejsca i zabytki. Mieli też trochę czasu wolnego, by na własną rękę pochodzić sobie po mieście.

Kolejnym miastem, które odwiedzili wraz z opiekunami uczestnicy Erasmusa+ była Bochnia. Zostali oni również podzieleni na dwie grupy. Udali się tam do kopalni soli – poza zwiedzaniem mieli tu zaplanowany także obiad – taki wyjątkowy posiłek pod ziemią sam w sobie był atrakcją. Później wszyscy mieli trochę wolnego czasu. Po tym bogatym we wrażenia wycieczkowym dniu mogli udać się w drogę powrotną do Jeżowego. Dotarli tu wieczorem – czekał na nich ostatni „Erasmusowy” dzień, który miał przynieść z sobą podsumowanie projektu i imprezę pożegnalną.

Ostatni dzień wymiany w ramach Erasmusa+, która odbywa się w Polsce, zaczął się w auli Zespołu Szkół w Jeżowem od wystąpienia dyrektora szkoły Stanisława Haducha, który podziękował wszystkim za przyjazd do naszego kraju i Zespołu Szkół w Jeżowem oraz zaprosił gości do ponownych odwiedzin. Uczestnicy projektu pracowali w grupach, następnie zaś miała miejsce prezentacja strony internetowej projektu. W tym czasie odwiedził ich Starosta Niżański – Robert Bednarz. Skierował on ciepłe słowa do wszystkich uczestników wymiany w ramach Erasmusa+ i obdarował ich ufundowanymi przez Powiat Niżański upominkami. O godzinie 10. wszyscy udali się do firmy KOBEX w Kamieniu, która produkuje konstrukcje stalowe. Młodzież dowiedziała się wielu rzeczy o firmie i zobaczył, jak wygląda praca w niej. Po obiedzie uczestnicy udali się na salę gimnastyczną jeżowskiego Zespołu Szkół, gdzie wzięli udział w szeregu grach i relaksowych zabawach.

Następnie nastąpiło podsumowanie całego tygodnia zajęć w ramach polskiego etapu projektu. Zaprezentowane zostały wyniki prac poszczególnych grup, uczestnicy projektu pokazali przygotowane przez siebie prezentacje i filmy. Każda grupa musiała przygotować jedną prezentację na temat tego, gdzie była i co robiła w czasie tej tury wymiany erasmusowej. Przeprowadzono także ankietę ewaluacyjną. Pozostał już tylko finalny akcent wymiany międzynarodowej w ramach Erasmusa+, który został przeprowadzony w Zespole Szkół w Jeżowem i był koordynowany przez nauczycielkę języka niemieckiego – Elżbietę Łagocką-Mękal. Był to wieczór pożegnalny, zorganizowany przez polskich uczestników projektu. Młodzież z każdego kraju śpiewała piosenkę w swoim języku, (jako karaoke), była degustacja szarlotki i częstowanie się pizzą, którą zamówiono. Sobota to już dzień odjazdu (grupa z Węgier i Łotwy) lub odlotu (grupa z Niemiec), – co oznaczało zakończenie kolejnego, polskiego etapu wymiany. Pozostała jeszcze jedna tura Erasmusa+, która odbędzie się w Łotwie, i podsumowanie projektu w Brukseli.

Tekst i zdjęcia ZS w Jeżowem




Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.