obecnie
3° C
jutro
4° C
djkubus
Czy uważasz, że w Stalowej Woli jest problem smogu?


Ostatnio na forum

 • Wesele.
  2419 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Filmy na laptopie
  246 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Prezent dla dziewczyny
  497 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Kino Helios - Stalowa Wola.
  3133 wyświetleń
  21 odpowiedzi
 • Fenomen Jarosława Kaczyńsk...
  2806 wyświetleń
  12 odpowiedzi
 • Przeciwnicy Przepuszczania...
  1892 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Cyrk bez zwierząt?
  2488 wyświetleń
  10 odpowiedzi
Przejdź do forum

Podróż wokół regionalnych kultur. Część pierwsza za nami

25 grudnia 2017 09:46, autor: powiat-nisko.pl
Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku wzięli udział w pierwszej mobilności, która odbyła się w dniach od 4 do 8 grudnia 2017 r w Detvie na Słowacji. Wyjazd był możliwy dzięki realizacji pierwszego projektu kulturowego „Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur” finansowanego z programu Erasmus+, sektor Edukacja szkolna we współpracy ze szkołami zawodowymi ze Słowacji, Czech, Litwy i Rumunii.

Podczas pobytu uczestnicy projektu brali udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach.

W pierwszym dniu przedstawili przygotowane wcześniej prezentacje na temat szkoły oraz polskiej kultury ludowej. Prezentacja o polskiej kulturze zawierała informacje m.in. na temat początków państwa polskiego, najważniejszych zabytków, tańców polskich, instrumentów muzycznych, strojów ludowych, miejsc UNESCO w Polsce, miast zajmujących szczególne miejsce w dziedzictwie kulturowym i kuchni polskiej. Materiały te przygotowali uczniowie w języku angielskim pod opieką nauczycieli języka angielskiego, polskiego, historii i geografii.

Podczas kolejnego dnia w szkole w Detvie odbyło się spotkanie i warsztaty z lokalnym artystą ludowym, który uczył nas malować krzyże. Nauka słowackiego tańca ludowego okazała się bardzo dobrym sposobem na integrację grupy. Prezentacja i degustacja narodowych specjałów kulinarnych, strojów ludowych była okazją do rozmowy o tym ważnym aspekcie kultury. Na polskim stole znaleźć można było m.in. pierniki toruńskie, ptasie mleczko, mieszankę krakowską oraz lokalne krówki ze Stalowej Woli.

W planie były również wycieczki w okoliczne ciekawe kulturowo miejsca. Takim miejscem była Bańska Szczawnica, która jest jednym z najbogatszych w zabytki miast słowackich. Miasto zostało wpisane na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie spotkali św. Mikołaja, zwiedzili zabytkową kopalnię, uczestniczyli w warsztatach rękodzieła ludowego m.in. uczyli się piec ciasto, malować na płótnie i wykonywać biżuterię. Odwiedzili też popularne miejsce, jakim jest szczawnickie Betlejem, znane z pięknej ruchomej szopki.

Aktywne spędzanie czasu na stadninie koni i nauka jazdy konnej to kolejny punkt programu w Detvie i okolicach. Dla wszystkich uczestników bajkowa sceneria: góry, śnieg i jazda konna pozostały niezapomnianym wspomnieniem. W ostatnim dniu mobilności odbyło się podsumowanie wiedzy o krajach i szkołach partnerskich. Ekipy z poszczególnych szkół rywalizowały w quizach wiedzy przygotowanych w różnych formach: testu, krzyżówki czy interaktywnej zabawy. Taką zabawę przy zastosowaniu smartfonów przygotowali uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Wycieczka do Banskiej Bystrzycy, stolicy regionu, była ostatnim punktem programu w ramach realizacji programu projektu.

Uczniowie powinni mieć okazję podróżować, aby poszerzać swoje horyzonty, zdawać sobie sprawę z wagi własnej kultury, a także uznać kulturę i tradycje krajów Unii Europejskiej. Powinni także mieć świadomość, że żyjemy we wspólnej społeczności łączącej różne tradycje, kultury i różnice regionalne, których korzenie są we wspólnej historii europejskiej.

W mobilności do Słowacji udział wzięli: Kamil Fusiek, Wiktor Karaś, Michał Kiliańczyk, Sebastian Kubik, Patryk Lewandowski, Jakub Turański. Opiekę nad grupą sprawowała Alicja Świder.

Przygotowanie do wyjazdu uczniów prowadzili nauczyciele: Grażyna Suchecka, Magdalena Mazurek, Anna Brak, Anna Pucko, Alicja Świder i Roman Podgórski.

Składamy serdeczne podziękowania Pani dr Ewie Sęk, dyrektor KDK „ARKA” Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” za wypożyczenie stroju lasowiackiego na prezentację regionalnego stroju ludowego na Słowacji.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie wszystkim nauczycielom i pracownikom RCEZ w Nisku.Alicja Świder

Opiekun grupy uczestników mobilności

w Detvie
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.