obecnie
13° C
jutro
4° C
impulse
Czy wsparłeś/aś w tym roku WOŚP w Stalowej Woli?


Ostatnio na forum

 • Politechnika
  4004 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Stanisław Sobieraj.
  25709 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • potrzebna pilne pomoc!!! l...
  465 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Yerba Mate?
  3118 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Ile czekamy do poradni spe...
  2242 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • ortodonta
  451 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Robot do mycia okien
  381 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Za rakietą Falcon Heavy stoi stalowowolanin. Znasz go ze starego mema

9 lutego 2018 19:49, autor: zomo
Do ostatniego sukcesu Elona Muska rękę przyłożył Polak. Co ciekawe, kiedyś był bohaterem jednego z najsłynniejszych memów w polskim internecie. Słynne zdjęcie zrobiono podczas olimpiady matematycznej w 1997 r. (WP.PL)

Impreza informatyków - tak podpisano zdjęcie, które krążyło po sieci na długo przed rozpowszechnieniem się mediów społecznościowych i stron w rodzaju Demotywatory.pl. Fotografia przedstawiała kilku młodych ludzi. Trudno powiedzieć, żeby wyglądali "szałowo".

Dwóch z nich jest ubranych w wełniane swetry w fantazyjne wzory, przez lata zwane w Polsce "tureckimi" (ze względu na kraj, z którego masowo sprowadzała je swoimi maluchami prywatna inicjatywa). Czyli ostatni krzyk mody gdzieś tak z 1995 r. Pozostali dwaj mają na sobie o wiele za duże, wyciągnięte bluzy.

Podobno zdjęcie zrobiono w Zwardoniu na Śląsku w 1997 r. podczas ogólnopolskiej olimpiady matematycznej. I podobno wszyscy uwieńczeni na nim bohaterowie to dzisiaj wzięci informatycy.

Jednak tylko jeden z nich od czasu do czasu przewija się w mediach. To Tomasz Czajka ze Stalowej Woli, jedyny z czwórki chłopców, który nie miał na sobie okularów. Parę lat temu prasa, radio i tv informowały, że Czajka, absolwent matematyki na Uniwersytecie Warszawskim, jest programistą i pracuje dla Google’a. Tabloidy podawały nawet rzekomą kwotę jego rocznych zarobków, która kształtować się miała na poziomie 200 tys. dolarów rocznie.

Jednak od dwóch lat Czajka nie pracuje już u monopolisty wśród internetowych wyszukiwarek. Nie ruszył się jednak z Kalfornii. Od 2016 r. jest zatrudniony w firmie Elona Muska SpaceX. Ekscentryczny miliarder utworzył ją, by zrealizować swoje wielkie marzenie, jakim jest kolonizacja Marsa.

Pomóc w urzeczywistnieniu tego celu ma rakieta Falcon Heavy, której pierwszy, udany start kilka dni temu obserwował świat. Nic dziwnego. To największy taki obiekt od czasu słynnych rakiet Saturn V, czyli tych, które wynosiły na orbitę statki Apollo, którymi Amerykanie polecieli na Księżyc.

Jednym ze współautorów tego sukcesu jest właśnie Czajka. W firmie SpaceX odpowiada on za programowanie używane podczas lotów statków.

Fakt ten przypomniało ostatnio na Twitterze Centrum Projektów Polska Cyfrowa:

Przez internautów Polak nazywany jest "nadludzkim programistą". Obecnie na Facebook’u Czajkę śledzi ponad tysiąc osób z całego świata a on sam dzieli się na swoim profilu osiągnięciami swej macierzystej firmy. Ale w Polsce i tak większość będzie go kojarzyć z mało wyjściową bluzą i niepewnym uśmiechem ze słynnego mema.

Źródło: wp.pl
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.