obecnie
11° C
jutro
8° C
impulse
Czy wsparłeś/aś w tym roku WOŚP w Stalowej Woli?


Ostatnio na forum

 • Filtry do wody?
  1576 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • potrzebna pilne pomoc!!! l...
  764 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • ortodonta
  680 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Program do aplikacji webowych
  150 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Prezent na Wielkanoc
  248 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Stanisław Sobieraj.
  26084 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Beef bar.
  3370 wyświetleń
  19 odpowiedzi
Przejdź do forum

MOPS w nowej odsłonie

13 kwietnia 2018 16:27, autor: stalowawola.pl
Komfort, swoboda i prywatność – tego dotychczas brakowało pracownikom i przede wszystkim klientom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Modernizacja MOPS przeniosła na zupełnie inny poziom obsługę interesantów. 12 kwietnia 2018 roku oficjalnie otwarto nową część budynku Ośrodka.

Jesteśmy w roku 80-lecia Miasta Stalowej Woli. Kiedy rozpoczynaliśmy kadencję, w toku dyskusji z radnymi założyliśmy sobie cel, że na jubileusz Miasta stworzymy pomniki, ale nie takie, które mają świadczyć o poszczególnych osobach, lecz monumenty funkcjonalne, które mają na co dzień służyć Mieszkańcom Stalowej Woli. Pomniki, które będą budować silną, dobrze zorganizowaną społeczność Miasta Stalowej Woli. Rozbudowa Ośrodka jest tego najlepszym przykładem – mówił podczas uroczystego otwarcia Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Piotr Pierścionek zaznaczył, że rozbudowa Ośrodka jest bardzo ważną inwestycją nie tylko dla pracowników, ale również dla klientów. – Jej duże znaczenie wynikało głównie z tego, że dotychczas przez wiele lat pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach lokalowych. W pokojach 5-6 osobowych przy udziale takiej samej liczby klientów naprawdę bardzo trudno było prowadzić prace socjalną w sposób profesjonalny i godny. Brak było poufności w rozmowach z klientami. W związku z tym ta rozbudowa w znacznym stopniu rozwiązała te problemy – tłumaczył Piotr Pierścionek. – Przez wiele lat w pomocy społecznej pojawiały się też nowe zadania, które rodzą również potrzebę zabezpieczenia lokalowego. A tych zabezpieczeń stary budynek nie spełniał – dodał Dyrektor MOPS-u.

Włodarz Stalowej Woli podkreślił, że realizacja tej inwestycji to nie tylko wyraz szacunku dla klientów Miejskiego Ośrodka, ale także docenienie ważnej pracy pracowników socjalnych.Pracownicy MOPS-u każdego dnia wkładają swoje zaangażowanie, doświadczenie, kompetencje w to, aby służyć na rzecz społeczeństwa. Pracownicy socjalni wykonują cichą, ale bardzo pożyteczną pracę każdego dnia dbając o to, aby eliminować problemy społeczne i rozwijać społeczeństwo – mówił Lucjusz Nadbereżny.

W ramach inwestycji do istniejącego obiektu zostało dobudowane nowe, dwukondygnacyjne skrzydło o powierzchni około 1000 mkw. W istniejącej części został przyprowadzony remont pierwszego piętra. Wymieniona została instalacja elektryczna, teleinformatyczna, wykonana została instalacja centralnego ogrzewania, stolarka drzwiowa, okienna, a także nowa elewacja z termomodernizacją. Ponadto zakupione zostało nowe wyposażenie.

Do MOPS-u przychodzą osoby z różnymi sprawami, problemami, często z bardzo osobistymi, rodzinnymi, które chciałyby porozmawiać bez udziału osób trzecich. Remont MOPS-u zapewnił lepsze warunki pracy i większy komfort przyjmowania klientów. W nowej dobudowanej części powstało 17 nowych pomieszczeń biurowych, w których pracują pracownicy merytoryczni, tzw. grupy problemowe, m.in. ds. osób starszych, rodzin, problemów alkoholowych, diagnostyczna, a także asystenci rodzin. Osoby te pracują z konkretnymi osobami. Pojawiły się też pokoje do indywidualnych rozmów np. z psychologiem.

W nowej części znalazły się także pomieszczenia, które nie można nazwać biurowymi jak „przyjazny pokój” do przeprowadzania rozmów z osobami, u których występują poważne problemy, a rozmowa o nich wymaga stworzenia atmosfery intymności, czy też do prowadzenia mediacji i superwizji. Ponadto jest sala do spotkań Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Niuansem jest „Klubik dla dzieci”, który będzie wykorzystywany w trakcie spotkań, szkoleń, pogadanek dotyczących opieki nad dziećmi, prowadzenia szkoły dla rodziców, babć i dziadków.

Nowością w tym budynku jest punkt informacyjny, w którym przez cały czas otwarcia Ośrodka przebywają pracownicy socjalni i na bieżąco informują klientów z jakich form pomocy mogą skorzystać. Przygotowane jest również miejsce pod wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, którą w przyszłości MOPS planuje otworzyć. W ramach prac został też zagospodarowany teren wokół obiektu.

Ta duża, ale konieczna inwestycja powstała w niespełna 12 miesięcy. Budynek powstał w ramach projektu: „Poprawa dostępności do usług społecznych poprzez rozbudowę i przebudowę MOPS w Stalowej Woli” i był współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Całkowity koszt projektu wyniósł prawie 5,7 mln zł, natomiast dofinansowanie blisko 3,2 mln zł.

– Jestem pod wrażeniem jak świetnie jest zagospodarowany wkład finansowy Województwa Podkarpackiego. Cieszy, że nie tylko MOPS się rozwija, ale powstaje też cały szereg działań służących lokalnej społeczności. Gratuluję pomysłu i realizacji. Kolejny ważny dzień dla Stalowej Woli. Niech ten budynek służy Mieszkańcom, a wszystkie inwestycje niech kwitną tak jak do tej pory pod Pana okiem i zarządzaniem – zwrócił się do prezydenta Stalowej Woli Piotr Pilch członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Podczas uroczystego otwarcia, dyrektor Pierścionek zaprezentował również kolejną inwestycję. – Od 1 stycznia 2018 roku funkcjonuje w naszym budynku Dzienny Dom Senior +, który powstał z przekształcenia Dziennego Domu Pobytu, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Inwestycja ta pozwoliła na remont i wyposażenie sal w niezbędny sprzęt. Śmiem stwierdzić, że nasi seniorzy mają naprawdę komfortowe warunki do tego, żeby miło i przyjemnie spędzić czas na różnego rodzaju zajęciach – mówił Piotr Pierścionek.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.