obecnie
20° C
jutro
23° C
impulse
Jak spędzisz Święta Wielkanocne?

Ostatnio na forum

 • Psychoterapeuta.
  2611 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Laptop jak PC
  1446 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • maybelline podkład hd
  1897 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Czy to forum umarło?
  947 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • wózek dla dziecka
  529 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Prezent na Wielkanoc
  1010 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Akcesoria do komputera dla...
  1206 wyświetleń
  2 odpowiedzi
Przejdź do forum

Biało-czerwona flaga symbolem jedności

14 maja 2018 18:29, autor: stalowawola.pl

– Biało-czerwona flaga ma łączyć wszystkich ponad podziałami i ponad poglądami – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi RP w Stalowej Woli. 2 maja 2018 roku w obecności Premiera RP flaga Polski została podniesiona po raz pierwszy na centralnym 18-metrowym maszcie miejskim, mieszczącym się na głównym skrzyżowaniu miasta – Al. Jana Pawła II z ul. KEN. Stalowowolskie obchody uświetnił koncert Piotra Rubika z solistami, chórem i orkiestrą symfoniczną.

– Jestem bardzo wzruszony, że mogę w tym dniu, Dniu Polskiej Flagi, uczestniczyć z państwem w uroczystości wciągnięcia flagi na maszt, że dzieje się to właśnie w Stalowej Woli – w mieście, które w czasach II Rzeczypospolitej symbolizowało naszą dumę i nasze marzenia, nasze aspiracje. Sama nazwa Stalowa Wola pochodzi przecież z przemówienia ministra ds. wojskowych Tadeusza Kasprzyckiego, który mówił, że stalowa wola narodu polskiego doprowadzi do nowoczesności, wzmocnienia polskiej gospodarki. Tego chcemy także dzisiaj, takie marzenia nam również dzisiaj przyświecają – mówił podczas pikniku rodzinnego Biało-Czerwona PL premier Morawiecki.

– Dziękuję za obecność Pana Premiera w stalowowolskich obchodach Dnia Flagi RP w roku 80-lecia Miasta Stalowej Woli. Możemy zapewnić, że w nas jest ta sama stalowa wola, która stała u fundamentu naszego miasta oraz miłość do Ojczyzny i wiara w to, że Polska i Polacy potrafią. Biało-czerwona, która zawisła w centrum Stalowej Woli będzie dla nas najważniejszym drogowskazem jak pracować i działać dla Polski – zwrócił się do premiera Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Szef rządu zaznaczył, że biało-czerwona flaga nie jest ani lewicowa, ani prawicowa, a barwy narodowe zawsze powinny nas łączyć ponad podziałami, bo Polska jest jedna. Dodał również, że polskość to solidarność, wolność i poszanowanie wolności innych. – Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Premier podkreślił, że biel i czerwień wyznacza nie tylko naszą przeszłość, oznacza teraźniejszość, ale również wyznacza naszą przyszłość. Wyznacza zwycięstwa i uniesienia, ale i tragedie naszej przeszłości. Daje jednak także nadzieję na drodze do przyszłości. Dodał, że 2 maja wywieszamy nasze flagi i będą one wisieć do końca obchodów jubileuszowego roku niepodległości na wszystkich budynkach administracji publicznej i rządowej.

Podczas uroczystości Prezes Rady Ministrów podkreślił, że 2 maja oprócz Święta Flagi obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą, bo Polakiem można być wszędzie. Każdy, kto dba o Polskę, gdziekolwiek jest, w jakimkolwiek zakątku na świecie, jest Polakiem. To jednocześnie dowód na to, że ten jest Polakiem, kto czuje się Polakiem – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w asyście Lucjusza Nadbereżnego prezydenta Stalowej Woli, wręczył flagi państwowe przedstawicielom różnych środowisk, między innymi: oświaty, kultury, sportu, organizacji pozarządowych, kombatantów, służb mundurowych, emerytów, pracowników socjalnych, ratowników medycznych, studentów, duchowieństwa i harcerstwa.

Uroczystości oficjalne z podniesieniem Flagi RP na maszt odbyły się według ceremoniału wojskowego. Udział w nich wzięła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, sił powietrznych oraz marynarki wojennej. Hymn i oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie w umundurowaniu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Na finał obchodów odbył się koncert Piotra Rubika z solistami, chórem i orkiestrą symfoniczną.

Podczas pikniku Biało-Czerwona PL dodatkowo dla najmłodszych organizatorzy zaplanowali bezpłatne dmuchańce, watę cukrową, popcorn i trampoliny. Odbyła się również wystawa statyczna sprzętu wojskowego i wystawa Huty Stalowa Wola (Rak, Krab, Borsuk), a saperzy przygotowali specjalny tor przeszkód. Do Stalowej Woli zawitał także edukacyjny autokar „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG. Na wszystkich przybyłych na piknik czekała bezpłatna grochówka.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.