obecnie
12° C
jutro
9° C
impulse
Czy wybierasz się na Marsz Niepodległości do Warszawy?


Ostatnio na forum

 • Cześć, co tam słychać na S...
  10 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Stara Kuźnia.
  2331 wyświetleń
  26 odpowiedzi
 • Jakie filmy polecacie do o...
  78 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Co się dzieje z masztem?
  1234 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Okulista na NFZ?
  2268 wyświetleń
  13 odpowiedzi
 • W Radomyślu nad Sanem idzi...
  163 wyświetleń
  12 odpowiedzi
 • Muzeum Kedywu Armii Krajow...
  2991 wyświetleń
  27 odpowiedzi
Przejdź do forum

Sławni rodem ze Stalowej Woli

15 maja 2018 12:07, autor: MBP
15 maja klasa VII PSP nr 7 wzięła udział w zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej zajęciach poświęconym sławnym ludziom wywodzącym się ze Stalowej Woli. A z hutniczego grodu wywodzi się wiele takich osób. Są znani w świecie kultury, nauki czy sportu. Także naukowcy. To ludzie związani z muzyką jak Konrad Mastyło – pianista z krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, rodzina Steczkowskich (m.in. Agata Steczkowska – dyrygent, Justyna Steczkowska – piosenkarka), Ewa Strusińska – dyrygent.

Karierę muzyczną kontynuują m.in. tacy absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli jak pianista Marcin Łabaziewicz czy kompozytor i pianista jazzowy Bartosz Hadała.

Rodem ze Stalowej Woli są aktorzy: Maciej Zakościelny, Modest Ruciński oraz Omar Sangare. Do młodego pokolenia, które zdobyło rozgłos należy także tenor Andrzej Stec, pisarka Izabela Sowa, czy scenarzystka komiksowa Marzena Sowa. Hutnicze miasto to miejsce urodzenia Grzegorza Rosińskiego, znanego na całym świecie twórcy komiksów o Thorgalu. Do grona znanych plastyków dołączył także Jakub Woynarowski.

Stalowa Wola może także pochwalić się swoimi rodakami, których nazwiska zapisały się złotymi zgłoskami w historii sportu. Tu urodził się Artur Partyka – olimpijski medalista w skoku wzwyż, w Stali kariery rozpoczynali siatkarz i dwukrotny olimpijczyk – Marek Karbarz oraz Paweł Słonimski – był trenerem kadry narodowej pływaków i Otylii Jędrzejczak.

Mamy kim pochwalić się także, jeśli chodzi o naukę. Tomasz Czajka to zwycięzca licznych międzynarodowych konkursów informatycznych, prof. Robert Gwiazda – jest uznanym ornitologiem, a Mariusz Szwedo specjalistą naukowo-technicznym w Katedrze Robotyki i Mechatroniki AGH w Krakowie.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.