obecnie
8° C
jutro
19° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    238 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    782 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1166 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    197 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    195 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    328 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    384 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Wystawa „Strajk w Hucie Stalowa Wola w 1988 r.” w MBP

28 sierpnia 2018 09:51, autor: MBP
Od 1 września w obiekcie Biblioteki przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 w Stalowej Woli będzie można oglądać wystawę „Strajk w Hucie Stalowa Wola 22. VIII – 1.IX.1988 roku”.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, we współpracy z Zarządem Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Autorem scenariusza wystawy jest doktor Marcin Bukała z Oddziału IPN w Rzeszowie.

Doktor Marcin Bukała przygotował scenariusz wystawy na podstawie fotografii i dokumentów ze zbiorów: Archiwum IPN Oddział w Rzeszowie, Archiwum IPN w Warszawie, Archiwum Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”, Archiwum Państwowego w Kielcach Oddział w Sandomierzu oraz ogólnopolskiej i lokalnej prasy z 1988 r.

Rocznicowa wystawa zaczyna się od przypomnienia genezy sierpniowego strajku w Hucie Stalowa Wola i analizy sytuacji w Polsce w roku 1988 r. Wielki sierpniowy strajk „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola był poprzedzony dwoma strajkami w jednym z największych zakładów w Polsce południowo – wschodniej: pierwszy w dniach 29 – 30 kwietnia i drugi w dniu 13 lipca 1988 r.

Decyzja o podjęciu w Hucie została podjęta 21 sierpnia. Strajk rozpoczął się od 7 rano 22 sierpnia. Akcją strajkową kierował Komitet Strajkowy, któremu przewodniczył Wiesław Wojtas, zastępcą był Marek Bąk, a sekretarzem Władysław Liwak.

Wystawa prezentuje codzienne życie strajkujących pracowników Huty, reakcje władz wobec protestu i działania Służby Bezpieczeństwa wobec strajku.

Strajk w Hucie Stalowa Wola był wspierany przez środowiska solidarnościowe i opozycyjne, mieszkańców miasta i regionu. Doktor Marcin Bukała przypomina i podkreśla rolę i znaczenie duszpasterzy i Kościoła, wspierających strajkujących pracowników Huty. W domu katechetycznym przy kościele Matki Bożej Królowej Polski mieścił się sztab wspierający akcję strajkową, którym kierowała Ewa Kuberna. Przełomem w strajku był dzień 26 sierpnia. W święto Matki Bożej Częstochowskiej ksiądz Edward Frankowski wraz z duszpasterzami celebrował Mszę świętą przed bramą numer III Huty. Uczestniczyli w niej licznie mieszkańcy miasta i strajkujący pracownicy Huty.

Wielki strajk „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola zakończył się po 11 dniach. 1 września o 19.00 strajkujący pracownicy wyszli z Huty i wraz z tysiącami mieszkańców miasta uczestniczyli w Eucharystii w kościele Matki Bożej Królowej Polski.

Sierpniowy strajk „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola przyczynił się do odzyskania wolności i rozpoczęcia demokratycznych przemian w Polsce.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.