obecnie
5° C
jutro
9° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Sprzątanie po zmarłych
    21 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    34 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    79 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    230 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    580 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1541 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    590 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Tropem wilczym w partyzanckim klimacie

13 marca 2019 14:00, autor: stalowawola.pl
3 marca w kilkudziesięciu miastach w Polsce, w tym także w Stalowej Woli, odbył się bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Stalowowolanie ponownie nie zawiedli. Leśną trasę pokonało ponad 300 osób.

– Miasto Stalowa Wola włącza się w ogólnopolski, największy, patriotyczny bieg „Tropem Wilczym”. Stalowowolski bieg jest wyjątkowy dlatego, że jest organizowany w porze nocnej, że wiedzie przez las, a więc ma ten wyjątkowy klimat partyzancki. Cieszy również niesamowita frekwencja, ponad 300 osób: młodzi, starsi, seniorzy pokazują w ten sposób swoje przywiązanie do tradycji, ale również okazują, że pamiętają o Żołnierzach Niezłomnych – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli.

Pierwszy symboliczny i wyjątkowy bieg na dystansie 1963 metrów (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) rozpoczął się o godzinie 19.44. Wzięły w nim udział całe rodziny z dziećmi, które dobiegały na linię mety z uśmiechem na ustach. Nie straszna im była ciemność i las, w którym odbył się minimaraton.

Nieco po godz. 20.00 wystartował bieg na 5 kilometrów. Pierwsi zawodnicy na mecie pojawili się już po 20 minutach. Zwyciężył Maciej Hasiak, drugie miejsce zajął Krzysztof Krawczyk, natomiast trzeci był Paweł Krupa. Wśród kobiet najlepsza była Kinga Kopeć, druga na metę przybiegła Barbara Skrzypczak, trzecia natomiast była Kornelia Nosek. Najmłodszy uczestnik biegu – Kordian Paruch miał 4,5 roku, najstarszy – Tadeusz Kasprzak ukończył 72 lata.

Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, które wręczyli zawodnikom prezydent Lucjusz Nadbereżny oraz przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj. Dodatkowo zwycięzcy biegu głównego oraz najmłodszy i najstarszy uczestnik zostali nagrodzeni statuetkami ufundowanymi przez przewodniczącego Rady Miejskiej.

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne oraz jest ciekawym przeżyciem dla osób w każdym wieku.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.