obecnie
8° C
jutro
18° C
djkubus
Jak spędzisz Święta Wielkanocne?

Ostatnio na forum

 • Laptop jak PC
  1347 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • maybelline podkład hd
  1798 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Czy to forum umarło?
  842 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • wózek dla dziecka
  433 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Prezent na Wielkanoc
  916 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Akcesoria do komputera dla...
  1113 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Robot do mycia okien
  1089 wyświetleń
  1 odpowiedzi
Przejdź do forum

Przedsiębiorczo w bibliotece

20 marca 2019 12:00, autor: MBP
20 marca kilkadziesiąt tysięcy uczniów jak co roku bierze udział w jednodniowych wizytach w firmach bądź instytucjach w całym kraju w ramach Dnia Przedsiębiorczości, programu organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W stalowowolskiej MBP pojawiła się Magdalena Szlufarska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. KEN.

Licealistka często zachodzi do biblioteki, jest uczestniczką organizowanych przez MBP Warsztatów Literackich WERS, teraz miała okazję poznać pracę bibliotekarzy od podszewki. Obejrzała wszystkie pomieszczenia biblioteczne – od olbrzymich magazynów na parterze obiektu, po biblioteczne działy, gdzie czytelnicy mogą wypożyczać książki i audiobooki, czytelnię, pracownię digitalizacji oraz sale gdzie bibliotekarze organizują spotkania autorskie, koncerty czy zajęcia dydaktyczne. Zapoznała się także z codzienną pracą bibliotekarek. – Mimo, że chodzę do klasy o profilu matematyczno – fizycznym, zawsze pałałam miłością do książek, do atmosfery, jaka panuje w bibliotece. Stąd też moja decyzja aby w tegoroczny Dzień Przedsiębiorczości zapoznać się dokładniej z funkcjonowaniem tej instytucji. Na razie nie mam sprecyzowanych zawodowych planów na przyszłość, jestem ciekawa różnych profesji, specjalizacji. Wizyta w stalowowolskiej bibliotece poszerzyła moje horyzonty w tym wymiarze – mówi Magdalena.

Dzień przedsiębiorczości to pomoc uczniom szkół ponadgimnazjalnych w przygotowaniu się do świadomego wyboru zawodu. Program pozwala rozwiać wątpliwości młodych ludzi związane z tym, jak naprawdę wygląda praca w wybranym zawodzie. Dzięki wolontariuszom – doświadczonym pracownikom – młodzież ma okazję dowiedzieć się, jakie kompetencje, wiedza i umiejętności są niezbędne do wykonywania pracy na upragnionym stanowisku w wymarzonym zawodzie. A to z kolei pomaga podjąć decyzję na temat dalszego kierunku kształcenia.

Uczeń realizujący ten program ma niepowtarzalną okazję zapoznać się z danym miejscem pracy, dzięki czemu może sprawdzić czy zawód ten po prostu mu się podoba. Fundacja zachęca do udziału w programie już młodzież z klas pierwszych, aby miała jak najwięcej czasu na zweryfikowanie swoich wyobrażeń o konkretnym zawodzie i podjęcie decyzji dotyczącej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Jest to to możliwe dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu tysięcy pracowników z firm, urzędów i instytucji, którzy wprowadzają młodych ludzi w arkana swoich zawodów. Wolontariusze dzielą się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych nie tylko swoim czasem, ale także tym, co mają najcenniejsze – wiedzą i doświadczeniem. To największe tego typu wydarzenie w Polsce.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.