obecnie
9° C
jutro
13° C
 djkubus
Czy korzystasz z 500 plus?


Ostatnio na forum

  • Konferencje śmiesznej opoz...
    1466 wyświetleń
    14 odpowiedzi
  • Uwaga! Uwaga!
    1243 wyświetleń
    9 odpowiedzi
  • Banda - zjebów spod Gondoli?
    149 wyświetleń
    11 odpowiedzi
  • Stalowowolscy pedalarze!!!
    127 wyświetleń
    9 odpowiedzi
  • Czy Stowarzyszenie Nasze M...
    2016 wyświetleń
    16 odpowiedzi
  • Housekeeping work new-york
    86 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • UBywatele Stalowowolskie ...
    1581 wyświetleń
    16 odpowiedzi
Przejdź do forum

„Śląsk” wystąpi przed stalowowolską publicznością

12 czerwca 2019 11:46, autor: stalowawola.pl
Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” zapraszają na koncert patriotyczno-maryjny pt. „Bogurodzica” Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który odbędzie się w najbliższą sobotę 15 czerwca o godz. 17.00 w Bazylice Konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.

Koncert organizowany jest w związku z uroczystym wprowadzeniem do Bazyliki Konkatedralnej w Stalowej Woli relikwii pierwszego stopnia krwi błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystości odbywają się w ramach Roku Księdza Jerzego Popiełuszki Patrona NSZZ „Solidarność”, ogłoszonego przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”.

Ponad stuosobowy skład artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” obejmuje chór, balet i orkiestrę. Poziom artystyczny zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów.

Obecnie w repertuarze „Śląska” znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty.

Jednoczęściowy koncert pieśni „Bogurodzica” ku czci Matki Boskiej tworzą pieśni maryjne w opracowaniu Stanisława Hadyny, Romualda Twardowskiego, Janusza Stalmierskiego, Krzysztofa Dziewięckiego. Niezwykły klimat koncertu podkreślają recytacje poetyckich utworów Władysława Bełzy, Zygmunta Krasińskiego, Władysława Syrokomli, Kornela Ujejskiego oraz Juliana Tuwima. W programie znajdują się najsłynniejsze polskie pieśni maryjne, m.in.: „Bogurodzica”, „Serdeczna Matko”, „Matko Piekarska”, „Czarna Madonna”.

źródło: www.zespolslask.pl

fot. www.zespolslask.pl / korpusik


Komentarze czytelników (1)
  • Boncki (3 miesiące temu)

    Komuchy z solidaruchami przewodniczącymi dogadali się i koncerty teraz w..stawiać będą.Ha