obecnie
5° C
jutro
6° C
djkubus
Czy uważasz, że w Stalowej Woli jest problem smogu?


Ostatnio na forum

 • Czy marzy Ci się bajeczna ...
  1969 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Wyższa Szkoła Administracj...
  326 wyświetleń
  6 odpowiedzi
 • Wybory 3019
  2315 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Nowy 2020 rok za pasem.
  125 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • 13 grudnia 1981 - tak było
  128 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Tłumaczenia na język obcy
  161 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Gdzie teraz kostium kąpielowy?
  169 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Ministrowie otworzyli nowy blok operacyjny

11 lipca 2019 10:02, autor: stalowowolski.pl
Nowoczesny blok operacyjny, pracownia endoskopowa oraz centralna sterylizatornia powstały w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. To inwestycja opiewająca na kwotę ponad 25 mln zł.

Uroczyste otwarcie bloku odbyło się 10 lipca w obecności m.in. Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, posła Rafała Webera - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Marcina Warchoła - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Piotra Pilcha - Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego.

Edward Surmacz, dyrektor Szpitala przypomniał historię powstania Bloku Operacyjnego, decyzja o jego budowie została podjęta w 2002 roku. Teraz udało się ją sfinalizować. – Już nie będziemy mówić stary Blok Operacyjny, tylko nowy Blok Operacyjny. Nasz staruszek skończył 63 lata. Jestem szczęśliwym człowiekiem, że udało nam się ten etap prac zrealizować – mówił dyrektor.

Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski podkreślał, że otwarcie nowego Bloku Operacyjnego jest bardzo ważnym wydarzaniem nie tylko dla szpitala, ale także dla mieszkańców miasta i powiatu, którzy będą korzystać z tej inwestycji. Podkreślał, że o jej wykonaniu myślano od dawna, ale dopiero teraz udało się to zrealizować. – Od kilku lat stary Blok Operacyjny był już tylko warunkowo dopuszczany do użytku, ponieważ nie spełniał dzisiejszych standardów. Dlatego jestem bardzo zadowolony z tego, że dziś możemy otworzyć tak znaczącą, historyczną inwestycję dla naszego powiatu, nie tylko z uwagi na koszt jej wykonania, ale także na jej ważność. A blok operacyjny jest sercem całego szpitala – podkreślał starosta stalowowolski.

Zaznaczał, że decyzja o budowie Bloku Operacyjnego była bardzo trudna, gdyż w budżecie Powiatu Stalowowolskiego nie było takich pieniędzy. - Dzięki wspólnemu działaniu Rady i Zarządu Powiatu Stalowowolskiego mogliśmy tę inwestycję zrealizować. Chciałbym podziękować Zarządowi Województwa Podkarpackiego z Panem Marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, za dofinansowanie naszej inwestycji w kwocie 10 mln zł. Ta inwestycja będzie długo i dobrze służyć mieszkańcom naszego powiatu – mówił.

Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia zauważał, że nowoczesny blok operacyjny jest niezwykle istotną i niezwykle ważną inwestycją zarówno dla pacjentów, jak i pracowników. – Nowy blok operacyjny to szansa dla mieszkańców miasta i regionu na to, by być operowanym bezpiecznie, skutecznie i w bardzo dobrych warunkach - mówił. Podkreślał, że klimatyzowane sale operacyjne, dobre warunki do pracy sprawiają, że jest popełnianych mniej błędów lekarskich, pielęgniarskich.

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, zwrócił uwagę na to, że to już kolejna inwestycja finalizowana w stalowowolskim szpitalu. – Cieszę się i jestem dumny z tego, że otwieramy kolejny ważny projekt, kto wie czy nie najważniejszy. Obok lądowiska dla śmigłowców, to bardzo ważna inwestycja – mówił Jerzy Kwieciński.

Nowy blok operacyjny poświęcił ks. kan. Jan Folcik, wicedziekan Dekanatu Stalowa Wola.

Zadanie było realizowane w ramach projektu „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”.

Inwestycja ta została zrealizowana od podstaw na całej powierzchni drugiego piętra Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego – 6-kondygnacyjnego budynku o powierzchni ponad 10 000 metrów kwadratowych, który został wzniesiony w 2006 roku. Budowa nowego Bloku Operacyjnego obejmowała kompleksowe roboty budowalne – wybudowanie nowych pomieszczeń, montaż instalacji, prace wykończeniowe, wymianę istniejącej, przestarzałej aparatury i sprzętu medycznego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz doposażenie ich w nowoczesną aparaturę medyczną.

Powstał kompleksowo wyposażony blok operacyjny, składający się z 5 sal operacyjnych z zapleczem do przygotowania pacjenta do zabiegu, sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) na 6 stanowisk oraz 3 sal zabiegowych pracowni endoskopowej – gastroskopii, kolonoskopii oraz sali przeznaczonej do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG.

Na części parteru pawilonu powstała nowoczesna centralna sterylizatornia, która w celu umożliwienia bezpośredniego transportu narzędzi pomiędzy blokiem operacyjnym i sterylizatornią jest połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi dźwigami towarowymi, przy zachowaniu rozdziału dróg „czystych” od „brudnych”.

Powierzchnia całkowita nowych, wybudowanych i wyposażonych pomieszczeń wynosi 2 390 m2.

W salach Bloku Operacyjnego będą przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne, urologiczne, laryngologiczne, ginekologiczne.

Dzięki tej inwestycji znacznie polepszą się warunki pracy personelu medycznego, zwiększy się komfort leczonych pacjentów, a ponadto będzie możliwość wykonywania większej liczby zabiegów.

Całkowita wartość projektu pod nazwą „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”, ma wartość 24 mln 723 tys. zł, z czego zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 wyniosło 9 mln 939 tysięcy złotych. Natomiast pozostałą kwotę – 14 mln 783 tys. zł zapewnił decyzją Rady Powiatu Stalowowolskiego samorząd powiatowy. Ponadto poza projektem, niezbędne dla funkcjonalności całej inwestycji, dofinansowanie Szpitala wyniosło ok . 1 mln zł.

W uroczystym otwarciu nowego Bloku Operacyjnego, oprócz wspomnianych wyżej gości, wzięli również udział m.in. :

Kamila Piech - radna Województwa Podkarpackiego, Marcin Zaborniak, Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Robert Bugaj Dyrektor Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie, konsultanci wojewódzcy, Ryszard Andres - przewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego, członkowie Zarządu Powiatu Stalowowolskiego, radni Powiatu Stalowowolskiego, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, wójtowie gmin powiatu stalowowolskiego, wykonawcy, komendanci powiatowi, kierownicy jednostek, dyrektorzy szpitali z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego, pracownicy stalowowolskiego szpitala.
Komentarze czytelników (1)
 • StevGevits (1 miesiąc, 3 tygodnie temu)

  Achat De Misoprostol Hydrochlorot 50mg No Prescription Rx4u Pharmacy <a href=http://priliorder.com>levitra with dapoxetine</a> Zyvox Keflex Mrsa