obecnie
21° C
jutro
18° C
 djkubus
Czy korzystasz z 500 plus?


Ostatnio na forum

 • Feministki i lewaczki.
  1343 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • A clips, addict, criterion...
  8 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Initially order: nutrition...
  8 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Wycieczka do Turcji :)
  729 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • AND Computers czy Komputronik?
  5174 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Prezent na Wielkanoc
  2330 wyświetleń
  7 odpowiedzi
 • Telepizza - Stalowa Wola.
  3205 wyświetleń
  2 odpowiedzi
Przejdź do forum

Warsztaty „Napiszę do Ciebie list”

9 października 2019 14:02, autor: MBP
9 października rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów. W tym dniu obchodzimy też Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Stąd zorganizowane w MBP warsztaty pisania listów. Wzięli w nich udział uczniowie klasy 6 PSP nr 7.

Sztuka i obyczaje ręcznego pisania listów zanika. Maile, krótkie smsy, komunikatory wypierają z naszego życia prywatne listy dostarczane pocztą. A jakże przyjemnie je dostawać. Adresowana przesyłka cieszy.

A dla nadawcy to świetna szkoła dobierania słów, własnych przemyśleń, szlifowania języka i pisma. Na zajęciach uczniowie poznali wiadomości dotyczące święta poczty, utworzenia Światowego Związku Pocztowego, dowiedzieli się, czym zajmuje się epistolografia, jakie funkcje spełniały listy w dawnych czasach (np. były miejscem wymiany poglądów, dyskusji). Wiele zachowanych listów jest niezwykle cennym źródłem dla historyków, literaturoznawców do poznania życia słynnych artystów, polityków. Były też podane przykłady listów Juliusza Słowackiego do matki lub listu z książki J. Webster „Tajemniczy opiekun” i M. Musierowicz „Wnuczka do orzechów”. W drugiej części warsztatów dzieci uczyły się jak powinien być skonstruowany list, poznały rodzaje listów (prywatne, oficjalne, motywacyjne) i kilka żelaznych zasad, które obowiązują przy pisaniu (zwroty do adresata, akapity, zakończenie, sposób adresowania koperty). Później same przystąpiły do napisaniu listu do kolegi, koleżanki lub rodziców. Tematem przewodnim była wycieczka lub hobby. A na koniec jeszcze miały możliwość obejrzeć wystawkę filatelistyczną (znaczki i koperty okolicznościowe z dawnych lat wydane przez Pocztę Polską).

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.