obecnie
17° C
jutro
22° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    39 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    673 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1073 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    101 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    102 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    135 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    292 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Uwaga rolnicy utrzymujący trzodę chlewną!

23 września 2016 14:00, autor: stalowawola.pl
Apel do Rolników Powiatu Stalowa Wola utrzymujących trzodę chlewną oraz zamierzających rozpocząć utrzymywanie trzody chlewnej.

W związku z wystąpieniem kolejnych ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie Polski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli apeluje aby:

  1. Nie nabywać świń (niezależnie od wieku) o niewiadomym pochodzeniu oraz statusie epizootycznym szczególnie od pośredników (handlarzy).
  2. Przygotować maty dezynfekcyjne oraz środki dezynfekcyjne do wyłożenia przed wjazdem na teren gospodarstwa oraz wejściem do budynku inwentarskiego na wypadek bezpośredniego zagrożenia wystąpieniem choroby.
  3. Zabezpieczyć gospodarstwo przed wstępem osób obcych (tablice zakazujące wstępu).
  4. Uniemożliwić kontakt świń z dzikami (ogrodzenie).
  5. Karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli przypomina, że:

  1. od 26 lutego 2016 każdy kto utrzymuje świnie (również 1 sztukę na użytek własny ma obowiązek zarejestrowania siedziby stada oraz zwierząt w Biurze Powiatowym ARiMR.
  2. Zwierzęta wprowadzane do gospodarstwa muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia i oznakowane (kolczykiem czy tatuażem z numerem gospodarstwa z którego pochodzą).
  3. Ubój na użytek własny świń jest dozwolony po uprzednim zgłoszeniu (na 24 godziny przed planowanym ubojem) w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Obowiązuje badanie w kierunku włośnicy każdej sztuki świń przeznaczonej do spożycia przez człowieka. Badanie próbek przeprowadzają lekarze weterynarii wyznaczeni przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
  4. Obowiązuje bezwzględny zakaz zakopywania padłych świń, koni, krów, owiec, kóz pod karą grzywny od 3 000 do 11 000 złotych. Wszystkie padłe zwierzęta wymienionych gatunków należy zgłosić do odbioru przez zakład utylizacyjny.
UWAGA!!! Niedopełnienie obowiązków o których mowa powyżej skutkuje dotkliwymi sankcjami finansowymi. Jednocześnie rolnik naraża się na utratę prawa do dopłat bezpośrednich uzyskiwanych w ARiMR.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.